Okulary VR — wirtualna rzeczywistość w domowym zaciszu

Okulary VR to akcesorium, które budzi fascynację setek tysięcy miłośników gier. Nic w tym dziwnego, ponieważ przy ich użyciu możemy w zaledwie kilka sekund zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i poczuć się tak, jakbyśmy uczestniczyli w wykreowanym świecie gry. W tym artykule wyjaśnimy pokrótce, czym są okulary VR, przedstawimy ich szersze zastosowanie i zwrócimy uwagę na to, czym należy się kierować podczas wyboru tego gadżetu. Przeczytaj już teraz!

Czym są okulary VR i jak one działają?

Okulary VR charakteryzują się nowoczesną obudową, która z wyglądu, tak, jak wskazuje nazwa, przypominają okulary czy gogle. W zależności od producenta mogą one różnić się od siebie designem, jednak ich konstrukcja jest taka sama. Okulary VR swoje niesamowite działanie zawdzięczają dwóm wbudowanym wewnątrz ekranom, odzwierciedlającym to, co dzieje się w rozgrywce gry. Oprócz nich, w urządzeniu stosuje się również specjalne soczewki oraz niezbędne czujniki mające za zadanie reagować na ruchy naszej głowy.

Miłośnicy wirtualnej rzeczywistości nierzadko zaopatrują się w dodatkowe czujniki ruchu, które są kompatybilne z okularami VR. Dzięki nim rozgrywka staje się jeszcze bardziej realna w odczuciu, a satysfakcja z rozgrywek znacznie większa. Oprócz czujników trzymanych w dłoni popularne są również platformy VR. Użytkownik podczas grania staje na niej, a dzięki wbudowanej ruchomej płycie może on sprawniej poruszać się po mapie gry.

Poznaj zastosowanie okularów VR!

Choć mogłoby się wydawać, że z okularów VR korzystają wyłącznie gracze, to nic bardziej mylnego! Użytkownicy tego akcesorium mogą również wykorzystywać je do innych celów, a spośród nich można wymienić co najmniej kilka takich czynności.

Psychologia i psychoterapia

Zgadza się! Okulary VR wykorzystuje się dziś także w medycynie, a konkretniej – w terapiach. Ze względu na to, że gadżet ten może przenieść człowieka w zupełnie inny świat, psycholodzy coraz częściej pracują ze swoimi pacjentami przy użyciu tego akcesorium. Dzięki niemu można nie tylko wyleczyć się z fobii, takich jak lęk wysokości czy arachnofobia, ale i popracować nad swoją kreatywnością lub koncentracją.

Filmy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać okulary VR do oglądania filmów! Gogle PS VR 2 umożliwiają odtwarzanie filmów poprzez platformy, takie jak YouTube czy NextVR, dzięki czemu użytkownik może wczuć się maksymalnie w akcje, które dzieją się na ekranie.

Warto jednak rozważnie pochodzić do oglądanych na tych goglach treści i nie rzucać się od razu na głęboką wodę, ponieważ realistyczne odzwierciedlanie obrazu nie dla każdego może okazać się miłym doświadczeniem. Dla przykładu – jeśli zmagasz się z lękiem wysokości, oglądanie filmiku ze wspinaczki górskiej najprawdopodobniej nie będzie dla Ciebie nazbyt przyjemne.

Wirtualny sport

Żeby móc dostarczyć sobie dzienną dawkę ruchu dzięki okularom VR, należałoby uprzednio zaopatrzyć się w czujniki ruchu. Po ich zakupieniu możesz korzystać z symulatorów sportowych do woli! Uprawianie wirtualnego sportu na goglach VR to nieocenione rozwiązanie dla każdego, kto w ciągu dnia nie ma czasu na to, aby wybrać się na siłownię czy odbyć codzienny spacer.

Możesz np. pobrać na swój komputer lub konsolę symulator tenisa stołowego i rozkoszować się tym sportem niemal tak, jak w rzeczywistości. Pamiętaj jednak, że taka rozrywka wymaga zagospodarowania odpowiedniej przestrzeni, która umożliwi Ci swobodne poruszanie. Najlepiej byłoby przy tym, żeby miejsce, które wyznaczysz na uprawianie wirtualnego sportu, było pozbawione drogocennych rzeczy. Nikt z nas w końcu nie chciałby stłuc ulubionego wazonu podczas pierwszego seta tenisa.

Edukacja

Dzięki możliwościom okularów VR możesz śmiało uczyć się nowych rzeczy! Nowoczesne szkoły wykorzystują ten gadżet do nauczania swoich uczniów historii, geometrii, a nawet plastyki. Taka funkcjonalność okazuje się zatem świetnym powodem, dla którego możesz podarować to akcesorium np. swojemu dziecku.

Sprawdź, czy warto kupić okulary VR!

Jak wybrać idealne okulary VR?

Żeby satysfakcja z zakupu gogli VR była jak największa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów tego urządzenia. Zanim więc wybierzesz model dopasowany do swoich potrzeb, dokładnie się im przyjrzyj.

Określ ich zastosowanie

Jeśli planujesz korzystać z tego gadżetu na swojej konsoli, świetnie się składa! Większość modeli umożliwia bowiem podłączenie okularów VR do większości najbardziej popularnych konsoli. Natomiast w przypadku, gdy planujesz zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu swojego komputera, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Żeby cieszyć się rozgrywką na goglach VR, Twój komputer powinien wyróżniać się odpowiednio mocnymi podzespołami. Jeżeli pecet, który posiadasz, nie jest przystosowany do korzystania z technologii VR, możesz spotkać się wówczas z niemiłym rozczarowaniem. Zanim więc wybierzesz konkretny model tego akcesorium, sprawdź dokładnie jego wymagania techniczne.

Nie kieruj się wyłącznie ceną i zwróć uwagę na producenta

Choć zwykle to niska cena sprzętu zachęca nas do jego zakupu, w przypadku okularów VR jest odwrotnie. Tańsze modele, a zwłaszcza te, które pochodzą od mniejszych i mało znanych producentów, zwykle okazują się niewystarczająco dobre do tego, by w pełni komfortowo z nich korzystać. Jeśli chcesz uniknąć zacinania się urządzenia i zależy ci na najlepszej jakości obrazu, postaw na droższe okulary VR od znanych producentów. Zyskasz wówczas pewność, że będą one spisywały się na medal, a przy tym posłużą Ci na długi czas.

Sprawdź pole widzenia

Pole widzenia odpowiada za to, jaki obszar obrazu jest w stanie objąć urządzenie w chwili, gdy patrzymy. Im jest on szerszy, tym lepiej, a zatem wybierz model, którego pole widzenia będzie wynosiło przynajmniej 110 stopni lub więcej.

Przyjrzyj się jakości wyświetlacza

W parze z polem widzenia idzie technologia wyświetlacza. Jest ona niezwykle istotna, ponieważ im jest ona lepsza, tym obrazy, które zobaczymy na ekranie, będą bardziej jakościowe. Technologia wyświetlacza wpływa zarazem na komfort naszych oczu podczas noszenia okularów VR, a zatem tym bardziej warto zwrócić uwagę na ten parametr. Najlepiej byłoby wybrać te gogle, które oferują największą rozdzielczość i najlepszy rodzaj wyświetlacza, jak np. OLED lub AMOLED.