Ciekawostki o Świeradowie-Zdroju

Planujesz wakacje w górach? Wybierz się do Świeradowa-Zdroju! Ta malownicza miejscowość zachwyca spokojem, licznymi szlakami turystycznymi i atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Zanim jednak zaczniesz szukać noclegu, poznaj kilka ciekawostek, dzięki którym wyjazd będzie jeszcze ciekawszy!

Czy wiesz, że…

Izerski Park Ciemnego Nieba jest jedyną taką atrakcją w Polsce? W miastach i na ich obrzeżach obserwację nieba utrudniają rozmaite formy sztucznego oświetlenia. Rezerwat ciemności oddalony jest od źródeł tego światła, dzięki czemu można tam bez problemu rozpoznać najodleglejsze konstelacje. 

W Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” można z bliska zobaczyć codzienne życie pszczół w czasie rzeczywistym? Dzięki interaktywnym ulom wyposażonym w specjalne mikrokamery i mikrofony, odwiedzający mogą przyjrzeć się pracy robotnic, bez obaw o użądlenie. 

W Świeradowie-Zdroju znajduje się punkt antygrawitacyjny? Znajduje się on ok. 500 metrów od dolnej stacji gondolowej w stronę Czerniawy. Niewyjaśniona anomalia sprawia, że ustawione tam obiekty lub zatrzymane samochody zaczynają wtaczać się pod górę! Zjawisko nie zostało potwierdzone badaniami grawimetrycznymi, dlatego wiele osób uznaje to za złudzenie optyczne, jednak warto przyjechać, zobaczyć na własne oczy i wówczas ocenić.

W budynku starego nieużywanego dworca kolejowego znajduje się Stacja Kultury? W środku czeka na odwiedzających drobiazgowa makieta kolejowa z miniaturą terenu, modeli lokomotyw oraz wagonów. 

W podziemiach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe? W nazywanej również Muzeum Górnictwa sali znajdują się eksponaty geologiczne i liczne elementy historii Uzdrowiska. Szczególnie ciekawe są maszyny i urządzenia związane z wydobywaniem wody.

W Świeradowie-Zdroju znajduje się sławna pracownia pierników? Pracownia Isabell to nie tylko miejsce, gdzie można nabyć smakowite przysmaki — można tam je również własnoręcznie ozdobić. Smakowite warsztaty przyciągają turystów z całej Polski!

Noclegi i restauracje w Świeradowie-Zdroju 

Skoro już wiesz co nieco o tej urokliwej miejscowości — pora znaleźć idealny nocleg na wyjazd! Obiekty takie jak hotel Świeradów-Zdrój — Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort zagwarantują niezapomniany, pełen relaksu urlop. Resort posiada bowiem szereg udogodnień dla dorosłych i dzieci, w tym basen wewnętrzny, jacuzzi zewnętrzne, tepidarium, SPA, strefę saun czy rozbudowaną bawialnię. Jedną z największych zalet hotelu jest restauracja Świeradów Zdrój — Ametyst. To właśnie tam wybierzemy się na niezapomnianą podróż kulinarną przez tradycyjne i nowoczesne smaki.