Dyski zewnętrzne — dlaczego to świetny sposób na magazynowanie danych?

Dyski zewnętrzne to w dalszym ciągu jeden z najlepszych sposobów do przechowywania danych, w szczególnie ważnym dokumentów prywatnych czy wrażliwych plików firmowych. Nawet jeśli słyszysz wszędzie o zaletach przechowywania danych w chmurze, prawda jest taka, że nie jest to zawsze najbezpieczniejszy sposób. Sprawdź, dlaczego musisz mieć dysk zewnętrzny w domu i jakie najciekawsze urządzenia dostaniesz obecnie w sklepach.

Dyski zewnętrzne, czyli bezpieczny sposób na przechowywanie danych

W czasach, gdy praktycznie wszystkie pliki są magazynowane w na zewnętrznych serwerach w chmurze, zdecydowanie mniejsza liczba osób sięga po bardziej tradycyjne rozwiązania. Jednak przynajmniej jeden dysk zewnętrzny powinieneś mieć zawsze pod ręką w pracy lub w domu.

Chroń najważniejsze dokumenty

Pamięć zewnętrzna w formie dysku zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo. Nigdy nie wiesz, czy Twoje dane przechowywane w chmurze nie trafią do osób trzecich. Gdy trzymasz zdjęcia, filmy i dokumenty na dysku w swoim domu, zawsze wiesz, kto ma do nich dostęp, a w razie potrzeby możesz dodatkowo zabezpieczyć je hasłem.

Używaj zawsze i wszędzie

Co więcej, za dysk zewnętrzny płacisz tylko raz — nie musisz się martwić o to, czy potrzebujesz dokupić więcej miejsca na serwerze. Przesyłanie plików z reguły jest też nieco szybsze, szczególnie w przypadku tych o dużych gabarytach. I na koniec — dane zapisane na pamięci zewnętrznej możesz odtwarzać na każdym urządzeniu z odpowiednim typem złączem np. USB lub Thunderbolt. Nie ogranicza Cię oprogramowanie i nie musisz pamiętać danych do logowania.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Co znajdziesz w sprzedaży?

Dyski zewnętrzne są dostępne w wielu wariantach. Znajdziesz budżetowe modele idealne na potrzeby domowe, droższe urządzenia o szybkiej prędkości przesyłania i odtwarzania odpowiednie do tworzenia zewnętrznych bibliotek gier oraz produkty o różnej pojemności. Znajdziesz m.in.:

  •     Urządzenia HDD i SSD — dyski HDD są przystępne cenowo, a dyski SSD oferują wysoką prędkość przesyłania, zapisywania i odtwarzania danych. Możesz więc postawić na większą pojemność w niższej cenie lub na szybki dostęp do plików za odpowiednio wyższą kwotę.
  •     Dysk zewnętrzne 2 TB — obecnie jednej z najpopularniejszych dysków zewnętrznych o bardzo dużej pojemności. Dyski zewnętrzne 2 TB świetnie sprawdzają się do nagrywania filmów z TV, tworzenia bibliotek do gier oraz przechowywania prywatnych dokumentów, zdjęć i nagrań.

Podsumowanie

Używanie pamięci zewnętrznej w postaci przenośnych dysków obecnie jest nieco mniej popularne, ale wcale nie oznacza to, że nie powinieneś mieć takiego urządzenia w domu. Wręcz przeciwnie! Dyski zewnętrzne to świetny sposób na bezpieczny dostęp do zapisanych danych, bez ryzyka, że trafią one do niepożądanych osób. Zawsze masz je pod ręką, a jednocześnie możesz podłączyć je do wielu urządzeń z odpowiednim wejściem.

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.