Jakie parametry powinien mieć laptop do gier?

Laptopy dla graczy to zaawansowany sprzęt. Wysokie parametry tych urządzeń pozwalają cieszyć się nawet najbardziej wymagającymi grami. Ze względu na rosnącą popularność laptopów wśród graczy, oferta takich urządzeń jest bardzo szeroka. Poszczególne modele mogą naprawdę mocno się różnić między sobą, podobnie jak doznania ich użytkowników z rozgrywek. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, aby cieszyć się jak najlepszą wydajnością i funkcjonalnością.

Po pierwsze: procesor

Kiedy odwiedzimy sklep komputerowy – stacjonarny lub internetowy – naszym oczom ukaże się ogromny wybór laptopów gamingowych. Pierwsze, co powinniśmy w nim sprawdzić, to procesor. To ten element przez wielu uważany jest za najważniejszy podzespół każdego komputera, za jego mózg i serce. To właśnie przez procesor przechodzą wszystkie polecenia, a szybkość ich przetwarzania wpływa na wydajność całego urządzenia. Od ilości rdzeni zależy ilość wykonywanych jednocześnie zadań. W przypadku graczy zaleca się procesory minimum czterordzeniowe, a w przypadku dysponowania wysokim budżetem można zainwestować w podzespół o ośmiu, szesnastu lub nawet trzydziestu dwóch rdzeniach.

Optymalna ilość pamięci RAM dla graczy

Innym niezaprzeczalnie istotnym parametrem laptopa do gier jest pamięć operacyjna. Nietrudno się domyślić, że im więcej RAM-u, tym lepsza wydajność komputera. 8 GB to absolutne minimum w przypadku graczy, jednak ze względu na rosnące wymagania sprzętowe współczesnych gier warto zainwestować w co najmniej 12 GB. Dobrze też sprawdzić, czy w danym modelu istnieje możliwość rozbudowania pamięci RAM. Poza tym nie zaszkodzi zwrócenie uwagi na typ pamięci. Jeśli jest to DDR4, możemy liczyć na wyższe taktowanie, krótsze opóźnienia odpowiedzi na sygnał (CAS) oraz niższy pobór napięcia.

Jak karta graficzna wpływa na jakość rozgrywek?

Większość laptopów wyposażono w kartę graficzną zintegrowaną z procesorem, co jest tańszym rozwiązaniem i sprawdza się w przypadku używania komputera do obsługi prostych programów. Jednak modele dla graczy muszą posiadać dedykowaną kartę, bo tylko ona zagwarantuje odpowiednią wydajność oraz jakość grafiki, a obraz nie będzie się zacinał. Warto celować w karty o możliwie największej ilości własnej pamięci RAM. W tym przypadku minimum to 4 GB.

Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę?

Wspomnieliśmy już wiele o pamięci operacyjnej, ale duże znaczenie ma także dysk twardy. Powinien być jak najbardziej pojemny, aby móc na nim zapisać swoje gry i inne pliki. Jednak koniecznie powinniśmy też sprawdzić jego rodzaj. Dyski HDD oferują bardzo dużą pojemność w stosunkowo dobrej cenie, jednak pod względem szybkości, trwałości i głośności pracy ustępują dyskom SDD. W sklepie komputerowym należy też zwrócić uwagę na ekran laptopa i celować w wyświetlacz o jak najlepszej rozdzielczości oraz dopasowanej do niej pod względem wielkości przekątnej. Pamiętaj jednak, że duży ekran zwiększa komfort użytkowania, ale wpływa niekorzystnie na mobilność urządzenia i zużywanie energii, dlatego warto iść na kompromis. Dla poprawienia jakości rozgrywek wybierz matową lub antyrefleksyjną matrycę.