Kreatywne techniki fotografowania z użyciem wkładów do aparatu Instax

Nostalgia za latami 90 ubiegłego wieku jest wciąż żywa. Charakterystyczne postaci, muzyka czy moda z tamtego okresu wracają triumfalnie do łask, wykorzystując m.in. popularność niektórych seriali. Jednym z takich symboli epoki, który przeżywa dziś swoje drugie życie, jest aparat do fotografii natychmiastowej Fujifilm Instax. Pod wieloma względami dostosowano go do wymagań dzisiejszej grupy docelowej, tworząc do niego wiele wersji kolorystycznych obudowy, szeroką gamę dodatków i modnych akcesoriów. Nie można jednak traktować Instax jako zwykłego gadżetu – ten aparat, w połączeniu z odpowiednimi wkładami, jest w stanie osiągnąć naprawdę zdumiewające efekty.

Każdy szanujący się sklep fotograficzny dysponuje dziś szeroką gamą akcesoriów do Instax. Chodzi tu nie tylko o wykorzystanie pewnego trendu zakupowego i mody, ale także szansę na powrót zdjęć i technik, wykonywanych metodami, zbliżonymi do tradycyjnych. 

Mocny także na papierze

Większość ludzi robi dziś zdjęcia aparatami swoich smartfonów. Ponieważ jest to łatwe i nie wymaga większego wysiłku, zarówno media społecznościowe, jak i dyski twarde oraz karty pamięci wypełnione są fotografiami, o których się szybko zapomina i nie chce do nich wracać. Zdjęcia, wykonane przez Instax, są traktowane inaczej. Ponieważ aparat wykonuje wydruk fotografii, zdjęcie można nosić w portfelu, postawić w ramce lub przechowywać w albumie. Taką pamiątkę trudniej zgubić, jest przy tym znacznie bardziej estetyczna i praktyczna w użyciu. Pozwala ona także uzyskiwać niesamowite efekty kreatywne, ponieważ dodatkową warstwą kompozycji (dosłownie) są w Instax wkłady.

Sam aparat posiada całkiem rozbudowane, jak na swój rozmiar, opcje filtrów i szeroki zakres ustawień. Przez to, że do wykonania fotografii potrzebuje wkładów z filmem (i zarazem ramkami) całość pracy to nie tylko utrwalony cyfrowo obraz, ale także charakter papieru, na jakim został utrwalony, ziarno obrazu, połysk lub mat, kontrast pomiędzy ramką a samym zdjęciem. Wkłady do aparatu Instax niekiedy oferują wsparcie w osiągnięciu konkretnego efektu wizualnego, wzmocnionego dodatkowo kolorem lub wzorem, nadrukowanym na ramce. To prowokuje do eksperymentów kreatywnych i zaraża pasją do fotografowania.

Zdjęcia dedykowane

W aparatach Instax wkłady zwykle pozwalają na wykonanie zdjęć, jak z Polaroid, z charakterystyczną cienką białą ramką po bokach i u góry, a grubszą pod spodem. Niektóre wkłady przełamują lub wzbogacają tę konwencję. Przykładowo, istnieją takie, gdzie w dolnej części można umieszczać podpisy flamastrem (np. dedykacje), które nie ulegną zatarciu. Idealnie więc sprawdzą się w zdjęciach pamiątkowych lub jako prezent dla bliskiej osoby. Wkłady do aparatu Instax zwykle na opakowaniu prezentują specyficzny efekt, jaki można nimi uzyskać, wykonując zdjęcie danym filmem, na określonych ustawieniach i z ramką w określonym kolorze. Przykładowo, seria MONOCHROME doskonale sprawdza się w zdjęciach czarno-białych: portretach lub np. miejskich panoramach. Czułość ISO 800 i bardzo mocne nasycenie czerni daje też efekt bardzo mocnego kontrastu pomiędzy fotografią a białą ramką, co wygląda bardzo szlachetnie i elegancko.

Słodkie wspomnienia

Istnieją także wkłady do aparatu Instax, które gwarantują osiągnięcie zupełnie innych, szalonych rezultatów. Te produkty, które posiadają ramki w wielu kolorach i ciekawych wzorach, zapraszają do zabaw z kolorystyką kompozycji, filtrami i ekspozycją. Uczą więc w ciekawy sposób sztuki fotografowania i analizowania cech obrazu przed naciśnięciem spustu migawki. Odbywa się to jednak poprzez zabawę – wkłady tematyczne, zawierające nadruki z konfetti, szklanymi kwadratami, słodyczami, itd. zachęcają fotografów do dostosowania parametrów samego ujęcia do danej kolorystyki i stylu.

Idealne w ekspozycji

Niektóre modele Instax pozwalają na osiąganie zaawansowanych efektów, związanych z długością ekspozycji i multiekspozycją. W pierwszym przypadku, doskonale można oddać dynamikę ruchu (np. Świateł samochodów na tle nocnego krajobrazu miasta), malować w powietrzu napisy latarką telefonu lub tworzyć efektowne, dynamiczne ujęcia z zawodów sportowych. Drugie rozwiązanie pomaga uzyskać artystycznie ciekawy efekt nałożenia na siebie dwóch ciemnych obrazów. Czasami technikę tę stosuje Netflix na okładkach swoich seriali, gdzie zwykle obrazem pierwszoplanowym jest twarz bohatera, a wypełnieniem tego konturu ciemne zdjęcie lasu, gór czy jeziora. Warto wcześniej odpowiednio dobrać wkład do Instax, aby jakość filmu i papieru oraz kolorystyka ramek tworzyły z fotografią spójną, wciągającą historię.

Aparaty do zdjęć natychmiastowych nie są chwilowym trendem. Już zdążyły zmienić oblicze współczesnej fotografii i wywołały duży skok zainteresowania tradycyjnymi technikami robienia zdjęć. Fujifilm Instax, kultowa seria, ikoniczna dla całej kategorii, potrzebują jednak odpowiednich wkładów, by w pełni uwolnić drzemiący w nich potencjał. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy wybrany przez nas sklep fotograficzny dysponuje odpowiednio szeroką ofertą w tym zakresie. Przykładowo, https://notopstryk.pl/pl/c/Wklady/398 posiada w ofercie ok. 30 różnych typów wkładów, co daje pewność, że uda się tam znaleźć produkt odpowiedni do urzeczywistnienia nawet najbardziej kreatywnych wizji.