Produkcja wysokoseryjna na tokarkach CNC

Każde centrum tokarskie CNC jest w stanie prowadzić obróbkę wysokoseryjną, ale nie każde jest w stanie prowadzić ją tak wydajnie, jak liderzy tej branży. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Jakie cechy powinno posiadać centrum tokarskie CNC, aby obróbka wysokoseryjna była na nim najbardziej wydajna, i dlaczego najlepsze do tego są automaty tokarskie CNC.

Co do zasady, automaty tokarskie CNC działają jak każde inne centrum tokarskie CNC – wałek będący materiałem wsadowym obraca się we wrzecionie a narzędzia wykonują w stosunku do niego ruchy wzdłużne, poprzeczne i ich złożenia, celem usuwania materiału i nadawania przedmiotowi obrabianemu wymaganych cech i kształtów. Główna różnica pojawia się w momencie, gdy zauważymy, że co do zasady narzędzia nie poruszają się względem całej maszyny w osi wzdłużnej, bo ten ruch realizuje sam materiał obrabiany wysuwając się (i wsuwając) do tzw. guidebusha – tulei podtrzymującej.

Sprawia to, że takie centrum tokarskie CNC może produkować bardzo smukłe przedmioty, bez konieczności podparcia (co zwykle zajmuje dodatkowy czas), zachowując pełną sztywność (co zwiększa wydajność). Drugą różnicą jest fakt, że niemalże wszystkie automaty tokarskie CNC posiadają zarówno wrzeciono przechwytujące, jak też napędzane narzędzia, co pozwala wykonywać przedmioty obrabiane o znacznie większym stopniu zaawansowania pod względem kształtu – czy to z cechami frezarskimi, czy wymagające obróbki z dwóch stron/zamocowań.

Bardzo duże prędkości wrzecion, niska masa i wysoka dynamika oraz niesamowicie krótki czas zmiany narzędzia (który w gruncie rzeczy nie występuje jako zmiana, bo automaty tokarskie CNC do zmiany narzędzia wykorzystują po prostu zintegrowaną oś Y przesuwając bramę narzędziową na kolejną pozycję) sprawiają również, że czasy nieskrawające wynoszą tutaj ułamek całkowitego czasu obróbki. Nie bez znaczenia jest również obecność wielu niezależnych programowalnych kanałów, co oznacza, że automaty tokarskie CNC mogą równocześnie i zupełnie niezależnie od siebie obrabiać de facto dwa przedmioty obrabiane – po jednym na każde z wrzecion. Wybór pewnego i sprawdzonego dostawcy, np. szwajcarskiej firmy Tornos gwarantuje, że wydajność takiej obróbki będzie na najwyższym poziomie.

Centrum tokarskie CNC o typowej konstrukcji jest jednak zauważalnie tańsze. Najtańsze automaty tokarskie CNC zaczynają się od około 150 000 eur co oznacza niemalże trzykrotność typowych tokarek CNC. Pomóc tutaj może portal obrabiarka.pl będący dedykowanym miejscem do zakupu i sprzedaży maszyn, narzędzi i innych przedmiotów związanych z obróbką CNC.