Ewolucja technologiczna: 20 innowacji, które zmieniły świat cz.2.  

Mapy Google (2005)

Mapy, podobnie jak wiele innowacji technologicznych na tej liście, stanowią kamień milowy na technologicznej mapie. Z pewnością usługa Google uruchomiona w 2005 roku na zawsze zmieniła sposób przeglądania mapy i bardziej ogólnie, wyboru sposobu poruszania się. Potem przyszli konkurenci i aplikacje dedykowane mobilności.

Smartfon (2007)

Odgrywają tak kluczową rolę w naszym istnieniu, że czasami zapominamy, jak bardzo są nowe. Pierwszym smartfonem, który miał zmienić swiat, był iPhone, wprowadzony na rynek przez Apple w 2007 roku. Ekran dotykowy (kolejny wynalazek ostatnich dwudziestu lat) po którym zaczęły ślizgać się palce milionów (a potem miliardów) ludzi. I pomyśleć, że na początku niektórzy konkurenci kpili ze Steve’a Jobsa: „Kto kiedykolwiek kupi telefon bez klawiatury?”.

E-czytnik (2007)

Papierowe książki są żywe i mają się dobrze, ale posiadanie ich cyfrowej wersji jest teraz normą. Jednak minęło dopiero 15 lat odkąd Amazon wypuścił Kindle, pierwszy na świecie e-czytnik w 2007 roku. Przeczytaj dlaczego warto kupić e-book. 

Bitcoin (2009)

Ponad dziesięć lat po debiucie Bitcoiny nie stały się walutą elektroniczną, która ma być używana jako alternatywa dla tradycyjnych. Czy to bezpieczna przystań? Inwestycja? Z pewnością otworzył nowy front, popychając również osoby prywatne i banki centralne do odkrywania świata kryptowalut. Nie wspominając o blockchainie, infrastrukturze stojącej za Bitcoinem , która spada do setek możliwych zastosowań, daleko poza sferą finansową.

Asystenci cyfrowi (2011)

Są najpopularniejszym interfejsem między użytkownikami a sztuczną inteligencją: cyfrowi asystenci coraz bardziej naturalnie reagują na polecenia człowieka. Pierwsza była Siri firmy Apple, pojawiła się w 2011 roku. Od tego czasu mówimy do naszych smartfonów aby uruchomić muzykę, zadzwonić gdzieś lub podyktować wiadomość. Popularnymi asystentami są jeszcze Alexa od Amazonu oraz Asystent Google.