Ewolucja technologiczna: 20 innowacji, które zmieniły świat cz.1.

Minęło ponad dwadzieścia lat, odkąd technologia zaczęła na dobre gościć w naszych domach. Bezprecedensowa ewolucja technologiczna dokonała się w czasie przecież tak krótkim jak ten, który mija od 2000 roku do dziś. Ale jakie innowacje wywarły największy wpływ (i popularność) na nasze życie?

Bluetooth (2000)

Technologia Bluetooth, ujawniona w 1999 roku, zaczęła działać na początku lat 2000. Dziś jest integralną częścią naszego codziennego życia: niewidzialny most, który umożliwia komunikację urządzeń nawet w przypadku braku połączenia z Internetem. Najnowszy przykład? Śledzenie aplikacji pod kątem COVID-19.

Wikipedia (2001)

Największa encyklopedia na świecie narodziła się na początku tysiąclecia. Zapewnia bezprecedensową ilość treści, za darmo. Opiera się na oddolnym udziale użytkowników i opiniach społeczności i utrzymuje się tylko dzięki darowiznom.

Skype (2003)

W czasie lockdownów była to jedna z platform umożliwiających łączność ze światem zewnętrznym. Obecnie nie jest już tak często stosowana. Jednak kiedyś była niekwestionowanym liderem na rynku oraz pierwszą alternatywną usługą dla telefonu. Umożliwia użytkownikom, którzy przebywali w różnych krajach lub kontynentach, rozmawianie za darmo i twarzą w twarz. Była to rewolucja.

Facebook (2004)

Gdyby to był kraj, byłby najludniejszym krajem na świecie. Nie był to pierwszy ani ostatni portal społecznościowy, ale z pewnością jest najbardziej przekrojowy i rozpowszechniony. Facebook zmienił Internet, postrzeganie użytkowników, sposób ich komunikacji, sprzedaży i reklamy. I nawet jeśli młodsi wolą inne portale społecznościowe, Facebook Marka Zuckerberga nadal pozostaje największym i (zdecydowanie) najbardziej popularnym.

YouTube (2005)

Youtube to nie tylko platforma. Dzięki niemu wideo stało się dominującym formatem konsumowanych przez nas treści w Internecie. Filmów trafiających są dziesiątki tysięcy godzin dziennie, stały się one formą ekspresji zdolną zrewolucjonizować cały system medialny. Wszystko zaczęło się od „Ja w zoo”: pierwszy przesłany film nakręcił jednego z założycieli platformy przed wybiegiem dla słoni.