Który kapok do pływania wybrać?

Sezon wakacyjny nadchodzi wielkimi krokami, jednak już teraz jest ten czas, kiedy warto wyposażyć się w przydatne akcesoria: kapok do pływania, piankę lub strój kąpielowy, deskę SUP albo nawet kajak. Dlaczego uważam, że teraz jest właściwy moment? Ponieważ ceny wyglądają o wiele korzystniej niż w pełni sezonu. Ten tekst będzie poświęcony kamizelkom asekuracyjnym i ratunkowym – jakie wybrać i gdzie je kupić?

Czym różni się kapok asekuracyjny od ratunkowego?

Pamiętam swój pierwszy spływ kajakowy. Organizator poinformował całą moją grupę, że posiada na wyposażeniu świetne kapoki do pływania i wypożyczy nam ją razem z resztą sprzętu (tj. kajakiem i wiosłami). Wtedy, jako kompletnemu laikowi nie przyszłoby mi do głowy wypytywać go, jaki to “kapok do pływania” – a może to być przecież kapok asekuracyjny lub kapok ratunkowy. Moje umiejętności pływackie nie są na jakimś wybitnym poziomie i już dzisiaj wiem, że na tego rodzaju spływ (a był to wielogodzinny spływ bardzo wymagającą trasą, raczej nie dla osób początkujących…czyli raczej nie dla mnie na tamten moment) lepiej byłoby mi wyposażyć się w kapok ratunkowy, czyli taki, którego wyporność oraz konstrukcja pozwalają na utrzymanie na powierzchni wody także osoby ranne i nieprzytomne. Kamizelki asekuracyjne za to cechują się o wiele lżejszą konstrukcją, są krótsze i ich zadaniem jest jedynie wspomóc człowieka w utrzymaniu się na powierzchni wody, dlatego między innymi dedykowane są osobom uprawiającym sporty wodne i wszystkim tym, którzy potrafią pływać.

Tanie i dobre kapoki do pływania

Kapok do pływania nie jest ogólnodostępną rzeczą – trzeba go kupić w sklepie zajmującym się stricte tematyką wodną lub sportową. Ja polecam Ci rozpocząć swoje poszukiwania w sieci. Dlaczego? Dlatego, że szybko i łatwo z wygodnej pozycji ze swojej kanapy będziesz w stanie porównać kilka modeli w kilku różnych miejscach. Moją uwagę przykuła marka Aquarius, która posiada niesamowicie bogatą ofertę kapoków do pływania. Znajdziesz w niej:

  • kamizelki dla dorosłych i dzieci w kilku wariantach kolorystycznych oraz w kilku różnych rozmiarach, tak, aby uzyskać jak najlepsze dopasowanie (jest to bardzo ważne, gdyż za ciasny kapok do pływania jest niewygodny i krępuje ruchy, a ze zbyt dużego można się wyślizgnąć);
  • kapoki do pływania dla psów – tak, czworonogi również potrzebują wsparcia w postaci asekuracji, zwłaszcza, jeżeli są zabierane na spływy kajakowe;
  • asekuracyjne kamizelki wędkarskie – absolutny must-have dla wszystkich miłośników wędkowania z jednostki pływającej;
  • kamizelki pneumatyczne – bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla amatorów żeglarstwa. W stanie spoczynku – kiedy kamizelka pneumatyczna nie jest napompowana – trudno w ogóle wyczuć, że ma się ją na sobie. Napełnia się samoistnie powietrzem przy pierwszym kontakcie z wodą. Trzeba jedynie pamiętać o regularnej kontroli i wymianie naboi ze sprężonym CO2.

Poza tym marka Aquarius specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy kajaków (turystycznych, morskich, a nawet takich przeznaczonych dla dzieci) oraz w wytwarzaniu artykułów wodoszczelnych (etui, worki żeglarskie). Jeśli jesteś stałym bywalcem w jakiejkolwiek wypożyczalni sprzętu wodnego na terenie naszego kraju, to wielce prawdopodobne jest, że było Ci dane korzystać z kajaka z logiem Aquariusa, gdyż to właśnie ten producent zaopatruje większość wypożyczalni w Polsce.

Czy tylko Aquarius?

Oczywiście, że nie – jest jeszcze wielu innych producentów słynących z wysokiej jakości sprzętów i akcesoriów dedykowanych różnym sportom wodnym – np. Rebel, NRS czy Peak UK, jednak w tych przypadkach musisz liczyć się z tym, że kapok do pływania będzie kosztował co najmniej kilkaset złotych. Jeśli chcesz porównać sobie kilka modeli w jednym miejscu, to zapraszam Cię na stronę www.gokajak.com, gdzie udało mi się znaleźć największy asortyment kapoków od różnych producentów z całego świata.

Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz także witrynę firmy wykonującej tworzenie stron internetowych .