Najsłynniejszy hydraulik na świecie!

Super Mario Bros to platformowa gra wideo. Opracowana i wydana 13 września 1985 roku przez Nintendo na Nintendo Entertainment System, ma prawie 37 lat. Stworzona przez Shigeru Miyamoto. Jest to pierwszy tytuł z serii Mario, który stał się serią gier wideo, sprzedawaną na całym świecie w różnych wersjach. Łącznie gra została sprzedana ponad 48 milionów egzemplarzy.

Już w tym roku można spodziewać się najnowszych przygód Mario. Więcej na ten temat przeczytasz w tym serwisie https://www.wyspagier24.pl/premiera-mario-kart-9-jeszcze-w-2022-roku/

Kilka ciekawostek o kultowej postaci Mario

Prosta grafika i charakterystyczny dźwięk. Wszystko to towarzyszy przygodzie Mario, który porusza się między pułapkami i wrogami. Celem jest uwolnienie księżniczki Peach porwaną przez złoczyńcę Bowsera. Ta niezapomniana ścieżka dźwiękowa jest kultowa dla co najmniej dwóch pokoleń: dzisiejszych rodziców i dzieci.

Postać Mario narodziła się 4 lata wcześniej w grze zręcznościowej Donkey Kong, gdzie początkowo nazywano go skoczkiem. Nazwa Mario została wybrana przez założyciela Nintendo of America, który postanowił nazwać ją tak na podobieństwo Mario Segale, właściciela pierwszej fabryki Nintendo w Stanach Zjednoczonych. Bohaterem gry wideo jest hydraulik pochodzenia włosko-amerykańskiego, który dorastał w Nowym Jorku.

Skąd pomysł na niebieski kombinezon i czerwoną koszulę? Para kolorów kultowej postaci została dobrana nieprzypadkowo. Miała ona uwydatnić ruchy nadane przez nieliczne animacje możliwe w tamtym czasie dla tego typu konsoli do gier.

Mario został stworzony w cyfrowym kwadracie 16×16 pikseli, w którym niemożliwe było powstanie postaci, która byłaby jednocześnie proporcjonalna i wystarczająco zdefiniowana. To powód dla którego ostatecznie postać ta ma większą głowę od reszty ciała.

Pomiędzy tytułami, w których Mario był głównym bohaterem, grami wyścigowymi, sportami, grami towarzyskimi i prostymi występami jako gość, pojawił się w ponad 270 grach wideo od chwili powstania!

Ta popularność sprawiła również, że Mario ma swój międzynarodowy dzień, który przypada 10 marca.