Dlaczego wydajemy pieniądze na darmowe gry?

Gry typu free to play zaczęły być popularne w tym samym czasie, w którym gry na telefon zaczęły zyskiwać uznanie wśród ogromnej liczby użytkowników. Zwłaszcza młodzi użytkownicy smartfonów zaczęli chętnie sięgać po tego typu tytuły. Jednak mimo że były one pozornie darmowe, umożliwiały graczom zakupienie za realne pieniądze różnego rodzaju bonusów, które znacznie ułatwiały nam grę.

Po co płacić w grach free to play?

Gdy tego typu jako jedne z pierwszych rozpoczęły stosować model pay to win. W zasadzie polegał on na pozornym pozwoleniu graczy korzystać ze wszystkich funkcji danej gry, ale jednocześnie pozwalanie na realny progres lub ominięcie pewnym trudności za pomocą prawdziwych pieniędzy. Ten tryb bardzo szybko zyskał na popularności i zarówno dzieci, jak i dorośli rozpoczęli wydawanie ogromnych sum, aby osiągnąć jak największy progres. Obecnie tego typu mechanizmy są krytykowane, zwłaszcza w grach przeznaczonych dla dzieci, bo te bardzo chętnie sięgały po karty kredytowe swoich rodziców, aby ulepszać swoje postacie czy wirtualne miasta. Płatnośc w grach free 2 play stała się czymś w rodzaju kodów – legalnych cheatów, które ułatwiały rozgrywkę.

Czy darmowa gra faktycznie jest darmowa?

To, że w grze występują mikropłatności, nie oznacza od razu, że jest ona budowana na zasadzie pay to win. Bardzo często tego typu mikropłatności pozwalają nam zdobyć jakieś elementy ozdobne lub pominąć zbieranie surowców i ulepszanie postaci, ale nie sprawia to, że gracz nie ma możliwości albo gra bardzo utrudnia mu to bez wydawania pieniędzy. Możemy bez problemu osiągnąć to samo, po prostu grając w grę. W nich płacenie za progres jest bardziej opcją dla leniwych, którzy nie chcą tracić czasu. Tego typu gry również jednak zachęcają nas do kupowania elementów za prawdziwe pieniądze, co może być dla wielu z nas impulsem do zrobienia tego.

Czy gry free to play są zagrożeniem?

I tak i nie. Wszystko zależy od grającego w nie gracza. Jeśli nie przeszkadza nam powolny rozwój i bawimy się w grze bez względu na to, jak bardzo gra nam to utrudnia, nie mamy się za bardzo czego obawiać. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie mamy oporu do wydawania swoich pieniędzy na wirtualną walutę. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nie mają jeszcze poczucia wartości pieniądze i nie są świadome tego, ile ich rodzice poświęcają na ich zdobycie. Dlatego też bardzo ważne jest monitorowanie aktywności naszych dzieci w sieci. To samo może tyczyć się osób, które nie są w stanie powstrzymać się od wydawania pieniędzy i tracą poczucie ich wartości.