Co to są przewody ekranowe?

W dzisiejszych czasach nie brakuje miłośników wszelkich komputerowych oraz elektronicznych urządzeń. Użytkownicy tego typu urządzeń z pewnością mają codziennie do czynienia z różnego typu kablami, w tym między innymi przewodami ekranowymi.

Wykorzystanie przewodów ekranowych


Przewody ekranowe wykorzystywane są do łączenia różnych urządzeń transmisyjnych czy pomiarowych. Są również stosowane w wysoko rozwiniętych systemach sygnalizacyjnych oraz sterowania. Niezwykle popularne są również w branży informacyjnej jako łączniki pomiędzy poszczególnymi elementami systemu komputerowego. Coraz częściej zastosowanie znajdują również przy okazji wykańczania wnętrz jako alternatywa dla standardowych rozwiązań, jak kable miedziane czy też typu OMY. Wreszcie, przewody ekranowe wykorzystywane są także w sprzętach transportu bliskiego oraz różnego typu suwnicach, takich jak suwnice kontenerowe, nabrzeżne czy też bramowe. Przewody ekranowe wykorzystać można również w różnych energetycznych urządzeniach zabezpieczających oraz kontrolnych.

Dlaczego przewody ekranowe zyskały w ostatnich czasach tak wielką popularność, a ich wykorzystanie w różnego rodzaju dziedzinach jest tak duże? Wpływ na to ma w głównej mierze ma konstrukcja przewodów. Przewody ekranowe składają się z kabla oraz warstwy izolacyjnej, pełniącej funkcje bezpieczeństwa. Do wykonania zarówno kabla, jak i otaczającej go warstwy izolacyjnej zastosowano materiały o bardzo dużej wytrzymałości, które zapewniają dużą odporność na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkowa giętkość oraz elastyczność kabli sprawia, że w przypadku zgięcia nie tracą one swojej wydajności. Wpływa ona również na bardzo prosty montaż. Izolacja wykonana z tego typu materiału zapobiega również powstawaniu wszelkiego rodzaju zakłóceń elektromagnetycznych generowanych przez inne urządzenia.

Pozwala to na pełen komfort przy transmisji sygnałów zarówno analogowych, jak i cyfrowych, ponieważ dane tracone są w bardzo minimalnym stopniu. Przewody te cechuje również bardzo korzystny stosunek jakości kabli do ich ceny, ponieważ materiały stosowane do ich wytworzenia nie są szczególnie drogie. Warstwa izolacyjna kabli wykonana jest z oponowego polwinitu zapewniającego bardzo dobre właściwości użytkowe. Materiał ten ponadto jest niezwykle uniwersalny. Rdzeń przewodu powstaje natomiast z poskręcanych miedzianych drutów, które mogą być również dodatkowo zabezpieczone przez poddanie ich procesowi cynkowania.

Asortyment przewodów ekranowych jest więc bardzo szeroki, ponieważ ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu odłamach gospodarki. Mogą być stosowane zarówno w wielkich firmach przemysłowych, energetycznych czy informatycznych, jak i we własnym domu czy mieszkaniu. Są więc wspaniałą alternatywą dla wcześniej stosowanego rodzaju okablowania, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich wybór.