Telewizor do gier. Jaki wybrać?

Wielu graczy staje przed trudnym dylematem. Gdy jesteś posiadaczem PC, nowej wersji Playstation czy Xboxa wybór odpowiedniego telewizora jest kluczowy, by potencjału sprzętu nie zmarnować. Zakup nowego telewizora wydaje się, więc być bardziej rozsądny, niż wtedy, gdy używasz go tylko do oglądania filmów i przeglądania internetu. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami znacząco wpływają na jakość rozgrywki. Co więc będzie ważnym parametrem przy zakupie odbiornika?

Główne kryterium wyboru to koszt inwestycji. Rozpiętość cenowa telewizorów dla graczy waha się od 1 800 zł do 30 000 zł. Gdy zdecydujesz się, ile pieniędzy chcesz wydać, zwróć uwagę na…

Input lag


Jest to nic innego jak opóźnienie między sygnałem, a obrazem, który się wyświetla na ekranie. To właśnie czas reakcji, odgrywa w rozgrywce pojedynczej rolę decydującą, a w rozgrywce sieciowej to być albo nie być gracza. Wyniki poniżej 40 ms nie są zauważalne dla oka człowieka, natomiast idealny input lag to 20 ms, przy czym na rynku znajdziemy telewizory z wynikiem równym 70 ms, co jest wręcz przeszkodą przy każdym trybie rozgrywki. Zwróć uwagę, czy telewizor jest zaopatrzony w synchronizacją czasu możliwość upłynnienia obrazu bez stratu parametru input lag. Niestety producenci nie podają zazwyczaj tej wartości w opisie produktu, więc warto znaleźć takie informacje w sieci.

Wielkość telewizora


Często mówi się, że im większy ekran tym lepiej. Nic bardziej mylnego, bowiem zbyt duża przestrzeń sprawi, że będziemy błądzić wzrokiem po ekranie. Jaki rozmiar jest więc optymalny? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od twoich upodobań, jednak wybierz większy telewizor niż niż 55 cali. Większy ekran to większy widok i komfort gry. Producenci odchodzą już od małych rozmiarów, przez co ich ceny poszybowały w górę. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić.

Jakość obrazu


Do niedawna klienci spekulowali, czy lepszy jest tani 4K, czy dobry FullHD. Każdy gracz powinien wybrać 4K. A to z tego powodu, że komputery radzą sobie z graniem w tej jakości, a ponadto najnowsze konsole wspierające 4K dają niesamowite efekty. FullHD polecamy tylko wtedy, gdy zasobność portfela jest znacznie ograniczona. Ta jakość w dzisiejszych czasach nie jest w stanie wykorzystać możliwości sprzętu. Rozdzielczość 4K to także filmy z Netflixa, Amazon Video Prime, YouTube i innych serwisów VOD.

Warto sprawdzić w ofercie telewizory z HDR, czyli szerokim zakresem tonalnym. To dzięki niemu jasny kolor nabiera hiperrealizmu. Ale i tu musimy zasięgnąć języka i zdać się na testy. W tym segmencie telewizorów spektakularny efekt dają modele emitujące powyżej 1000 nitów (jednostek luminacji). Jeśli chcesz mieć sprzęt HDR, koniecznie zwróć na to uwagę.

Aktualne trendy


LCD LED i OLED to dwa rodzaje telewizorów, o których ostatnimi czasy głośno. Drugie z wymienionych to ekrany ultra smukłe i korzystają z organicznych matryc. Głęboka czerń widziana na ich ekranach imponuje. Nie polecamy ich przez problemy z jasnością i wysoką cenę. Co do LCD LED polecamy wybór matrycy 100 – 120 HZ VA (a nie IPS). Zwróć przy tym uwagę na białe poświaty, które mogą zdecydowanie pogorszyć jakość gry podczas pojawienia się ciemnego tła. W popularnych grach mroczne sceny występują przecież bardzo często.

Dla fanów nietypowych rozwiązań polecamy funkcję Amiblight, która polega na emisji światła ledowego na ścianie, za telewizorem. Rozlewająca się poświata może zyskać tylu zwolenników co przeciwników. W żaden sposób nie poprawia ona jakości rozgrywki, ale może stanowić miłe uzupełnienie tego, co widzimy przed sobą. Technologia LED zapewnia poza tym niski pobór prądu, a diody podczas długotrwałej pracy nie nagrzewając się.

Wariantów wyboru jest mnóstwo, a przy tak zróżnicowanym rynku i możliwościach, każdy znajdzie coś dla siebie.

A Ty? Wiesz już jaki telewizor wybrać?

Jeden komentarz w temacie “Telewizor do gier. Jaki wybrać?

Dodaj komentarz