Coraz więcej modeli na rynku przyprawia o zawrót głowy. Jaki telewizor wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli telewizorów z technologiami, które dobrze brzmią, ale mogą Ci niewiele mówić. Na pewno nie zastanawiasz się już, czym jest Smart TV, ale technologia OLED, QLED czy Dolby Vision może być dla Ciebie zagadką. Jak wybrać dobry telewizor?

Najlepsze telewizory — na co zwrócić uwagę

Telewizor to przede wszystkim ekran. I chociaż standardem staje się 65 cali, to rozmiary telewizorów nie mają dużego znaczenia. O wiele bardziej liczy się technologia obrazu. Różni producenci oferują różne technologie, a te z kolei różne wrażenia ich użytkownikom. Poza ekranem liczą się także inne parametry jak standard odtwarzania dźwięków, złącza i nowoczesne funkcje jak android TV czy szerzej Smart TV. Zresztą sztuczna inteligencja wciąż jest rozwijana w tego typu sprzęcie do rozrywki domowej. Jak więc wybrać nowy telewizor? Na co zwrócić uwagę?

Smart TV i Android TV — czym są

Diabeł tkwi w szczegółach. Różnice pomiędzy Smart TV a Android TV są znikome. Jeden i drugi system oferuje te same możliwości, czyli obsługę wielu funkcji poprzez aplikacje działające dzięki połączeniu telewizora z siecią Internetu. Smart TV obecnie dostępny jest na zdecydowanej większości telewizorów. Dzięki niemu możesz korzystać z takich aplikacji jak YouTube, Netflix, a nawet Facebook. Część z telewizorów umożliwia także wyszukiwanie głosowe, które dodatkowo ułatwia jego obsługę. Możesz także pobierać dodatkowe aplikacje ze sklepu producenta sprzętu, dostępnej w Twoim TV. Z kolei system Android TV to odwzorowanie oprogramowania dostępnego na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony. Aplikacje na Android TV dostępne są w Google Play.

Rozdzielczość telewizora i głębia kolorów

Już kilka dobrych lat temu standardem jakości obrazu, jaką oferują współczesna telewizory, stała się rozdzielczość Full HD. Mają ją nawet tanie telewizory. Te droższe z kolei często oferują dużo większą jakość poprzez 4K i 4K UHD. Rozdzielczość to inaczej wielkość obrazu wyrażona w pikselach, z jakich się on składa. Im jest ich więcej tym wyraźniejsze stają się szczegóły. Telewizory 4K UHD oferują wysoką rozdzielczość, dzięki której możesz dostrzec mnóstwo szczegółów.

Musisz jednak wiedzieć, że równie ważna co rozdzielczość jest częstotliwość odświeżania wyrażona w Hz. Im większy jest ten parametr, tym obraz zmienia się bardziej płynnie, a piksele mniej zauważalne. Dzięki temu możesz czerpać jeszcze większą przyjemność z oglądania ulubionych filmów i seriali. Jednak na jakość obrazu wpływa coś więcej. Mianowicie technologia wyświetlania.

Technologia Dolby Vision

Technologię Dolby Vision oferują telewizory marki Sony, Philips, Panasonic, LG czy TCL. Czym jest? Odpowiada ona za szeroką paletę barw. Telewizory z tą technologią mogą wyświetlić aż 68 miliardów barw, co pozwoli Ci na niezwykłe doznania w trakcie oglądania. Oferując rzeczywiste odwzorowanie naturalnych barw, telewizory z technologią Dolby Vision niesamowite przeżycia podczas oglądania programów dokumentalnych czy transmisji sportowych. Zwykle Dolby Vision idzie w parze z technologią OLED. Czym ona jest?

Technologie OLED i QLED

Zarówno OLED, jak i QLED to telewizory LED. Dlatego laikom różnica może wydawać się niewielka. Faktycznie zarówno technologia OLED jak i QLED ma wpływ na większą głębię kolorów, a różni się sposobem wyświetlania obrazu na ekranie. O ile w przypadku QLED z podświetleniem Dual LED odpowiada za to światło emitowane przez diody LED, tak w przypadku technologii OLED można powiedzieć, że to cała matryca emituje światło.

Dla zwykłego użytkownika różnica pomiędzy obiema technologiami będzie widoczna w trakcie oglądania obrazu w dużym pomieszczeniu wieczorem, jak i w dzień. O ile technologię OLED charakteryzuje dokładniejsze odwzorowanie kolorów, o tyle QLED może pochwalić się wyższym kontrastem. Dzięki temu światło dzienne, promienie słoneczne czy inne źródła emitujące światło nie będą przeszkadzać Ci w oglądaniu telewizora. Możesz się więc poczuć jak w sali kinowej. Nie oznacza to jednak, że OLED wypada na tym tle znacznie gorzej.

Różnica pomiędzy tymi dwiema technologiami pojawia się jeszcze w jednym aspekcie. Otóż technologia QLED została wynaleziona przez firmę Samsung i pojawia się tylko w modelach oferowanych przez tego producenta. Tymczasem wśród telewizorów oferujących matryce OLED znajdziesz marki LG i Sony.

Polecane telewizory — jaki telewizor wybrać

Czy istnieje idealny telewizor? Ile rankingów, tyle różnych modeli pojawia się na pierwszym miejscu. Oznacza to, że każde zestawienie skupia się na innych parametrach. Ponadto producenci wciąż zaskakują nowymi technologiami i funkcjami. Jeśli chcesz mieć najlepszy telewizor, który będzie podstawą Twojego kina domowego to postaw na modele z wyższej półki. Chociaż to spory wydatek to będziesz mieć telewizor, który sprosta wszystkim oczekiwaniom. Zadbaj o to by była możliwość podłączenia do Internetu i ciesz się funkcjami Smart. Jeśli zamierzasz wykorzystywać sprzęt tylko do oglądania zwykłej telewizji, to wystarczy Ci tani telewizor z podstawowymi funkcjami. Zajrzyj do RTV Euro AGD i zobacz wszystkie dostępne tam telewizory.