Apple Airpods czy Earpods – które słuchawki wybrać?

W swojej ofercie Apple posiada wiele rodzajów słuchawek. Jedną z marek, które należą do amerykańskiego giganta, jest Beats. Firma, która specjalizuje się w słuchawkach. Beats i ich słuchawki są jednak tematem na zupełnie inny artykuł. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm modelom słuchawek, które z iPhone’em kojarzone są najczęściej. Mowa oczywiście o EarPods oraz AirPods. Nazwy są bardzo podobne, również konstrukcja dwóch pierwszych generacji AirPods jest praktycznie taka sama jak EarPods. Jednak, mimo że podobne, oba modele są zupełnie inne.

W swojej ofercie Apple posiada wiele rodzajów słuchawek. Jedną z marek, które należą do amerykańskiego giganta, jest Beats. Firma, która specjalizuje się w słuchawkach. Beats i ich słuchawki są jednak tematem na zupełnie inny artykuł. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm modelom słuchawek, które z iPhone’em kojarzone są najczęściej. Mowa oczywiście o EarPods oraz AirPods. Nazwy są bardzo podobne, również konstrukcja dwóch pierwszych generacji AirPods jest praktycznie taka sama jak EarPods. Jednak, mimo że podobne, oba modele są zupełnie inne. Zatem jeśli zastanawiasz się: Apple EarPods czy AirPods – i nie wiesz które słuchawki wybrać, zapraszamy do lektury.

Czy warto kupić Apple EarPods?

EarPods przez wiele lat, były standardowymi słuchawkami, jakie Apple dołączało do swoich produktów. Ich charakterystyczny wygląd, sprawia, że stały się one rozpoznawalne. Co bardzo ważne, ich kształt odzwierciedla geometrię ucha. EarPods to słuchawki kablowe, które z telefonem połączymy poprzez złącze Lighting. Na kablu znajduje się mikrofon oraz pilot. Sam kabel ma 1,4 metra długości. Przez wiele lat EarPods’y były udoskonalane i po dziś dzień są to słuchawki, które klienci bardzo często wybierają w sklepie, jako produkt o wysokiej jakości i dobrze wyceniony.

Czy warto kupić Apple AirPods?

AirPods to słuchawki bezprzewodowe, które zrewolucjonizowały rynek słuchawek TWS (True Wireless). Główną zaletą tego modelu jest natychmiastowe połączenie ze źródłem dźwięku zaraz po włożeniu słuchawki do ucha. AirPods mają wbudowany mikrofon, co oznacza, że bez problemu skorzystamy z nich jak z zestawu słuchawkowego. Słuchawki mają wbudowany akcelerometr oraz czip W1 (w nowszej generacji jest to czip H1), który odpowiada za natychmiastowe parowanie słuchawek z urządzeniami Apple. AirPods reagują również na gesty. Stuknięciem w słuchawkę odbieramy połączenie lub je kończymy. Po wyjęciu słuchawki z ucha muzyka sama się zatrzymuje, a po włożeniu, znowu gra dalej. Etui, w jakie odkładamy AirPods, doładowuje słuchawki, które na jednym naładowaniu wystarczą na 5 godzin działania. Słuchawki są połączone do momentu, dopóki znajdują się w zasięgu iPhone’a.

EarPods czy AirPods? Co wybrać?

Jednym z głównych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest, ile jesteśmy, w stanie wydać na słuchawki oraz jak ważny jest dla nas komfort i swoboda ich użytkowania. Różnica w cenie jest spora, ponieważ AirPods 2 generacji to wydatek ok. 600 złotych, EarPods kupimy zaś za ok. 70-80 zł (w zależności od sklepu). Jednak komfort użytkowania AirPodsów jest zupełnie inny niż modelu na kablu. Brak okablowania oraz gesty dają niesamowitą swobodę korzystania ze słuchawek. Minusem AirPods jest to, że ich magia (gesty oraz parowanie) działa tylko z urządzeniami od Apple. Można je połączyć z telefonem z Androidem, jednak to wszystko nie będzie działało tak jak na iPhonie.

EarPods mimo kabla, który dla wielu może być wadą, mają zaletę w postaci ich uniwersalności (poprzez przejściówkę na MiniJack można je podłączyć do praktyczne każdego urządzenia) oraz ceny. EarPods pod względem jakości dźwięku wypadają bardzo dobrze bez względu na urządzenie, do jakiego są podłączone.

Jeśli Twój budżet jest ograniczony i chcesz przekonać się, czemu miliony klientów kupiły EarPods, możesz za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić tradycyjne słuchawki od Apple i samemu przekonać się czemu są tak doceniane wśród miłośników muzyki.

AirPods to zdecydowanie droższe rozwiązanie, dla miłośników nowinek technologicznych, którym zależy na jakości i przede wszystkim komforcie użytkowania. Pamiętajmy jednak, żeby pod żadnym pozorem nie naprawiać samemu sprzętu (bez względu na model, jaki wybraliśmy), ponieważ grozi to utratą gwarancji. Jeśli sprzęt nie jest już objęty gwarancją i tak warto oddać go do serwisu pogwarancyjnego, ponieważ da nam to pewność profesjonalnej diagnozy i naprawy.

Tekst Partnera: AppleHome – Serwis Apple w Warszawie