Szachy – dyscyplina sportowa dla prawdziwych tytanów pracy

Szachy to rozrywka, która przywędrowała do Europy z Indii. Choć wydają się one wyłącznie aktywnością intelektualną, wcale tak nie jest. Szachy to dyscyplina, która wymaga od uczestników nie tylko tęgiego umysłu, myślenia taktycznego i sprytu, ale także silnych mięśni oraz doskonałej kondycji fizycznej.

Dlaczego szachy uchodzą przede wszystkim za dyscyplinę intelektualną?

Wiąże się to przede wszystkim z tym, że dawniej w szachy mogli grać ludzie o wysokim statucie urodzenia, których było stać na zakup tego rodzaju gier. Jeszcze w XIX wieku w szachy grało się wyłącznie na dworach szlacheckich. Dopiero pod koniec wieku szachy stały się rozrywką masową. Dzisiaj wielu ludzi uważa, że w szachy grają albo ludzie wybitnie uzdolnieni matematycznie, albo prymusy szkolne, które chcą się popisać przed rówieśnikami swoim intelektualnym geniuszem.

Tymczasem gry w szachy można się nauczyć w każdym wieku i co najistotniejsze nie jest ona tylko rozrywką dla snobów. Szachy, o czym wie niewiele osób- wymagają też krzepy fizycznej. A to dlatego, że partie szachowe potrafią toczyć się przez wiele godzin. A to przecież oznacza, że nie tylko umysł, ale i ciało muszą być gotowe na ekstremalny, wręcz wyniszczający wysiłek.

Czy szachy to sport?

Jak najbardziej. A choćby dlatego, że szachy jak wiele innych sportowych dyscyplin wymagają codziennych, coraz mocniejszych i zróżnicowanych treningów. Szachom nie można odmówić też tego, iż dostarczają graczom oraz widzom sporo emocji. Rywalizacja między szachowymi mistrzami potrafi być naprawdę zacięta.

Poza tym w szachach tak jak w innych dyscyplinach trzeba przewidywać ruchy przeciwnika i im przeciwdziałać. Co równie zaskakujące w szachach gra się o tak ważne i prestiżowe tytuły jak mistrz świata czy arcymistrz. Zdobycie któregokolwiek z nich wiąże się nie tylko z prestiżem medialnym, ale i wysokimi nagrodami finansowymi.

Czy na szachach da się zarobić?

To zależy przede wszystkim od stopnia naszego zaawansowania. Jeśli jest się szachowym amatorem, to trzeba uczciwie przyznać, że nie da się wyżyć wyłącznie z gry w szachy. Po pierwsze dlatego, że turnieje szachowe dla laików są organizowane sporadycznie. A po drugie na szachach nie można zbić majątku, bo nagrody za triumf są raczej symbolicznie.

Sytuacja z zarobkami ulega diametralnej poprawie, gdy jest się arcymistrzem szachowym. Wtedy można brać udział w turniejach najwyższej rangi, gdzie nagrody są bajecznie wysokie. Jeśli zajdzie się w nich bardzo wysoko, można liczyć na naprawdę porządne honorarium.

Jeszcze więcej o grach tradycyjnych i komputerowych znajdziecie na: www.eGracze.pl – zapraszamy!