Czym są komory szokowe i w jakich dziedzinach przemysłu znajdują zastosowanie?

Wśród niezastąpionych obecnie sprzętów laboratoryjnych wymienić można aparaturę do przeprowadzania różnorodnych testów. Do takich urządzeń zaliczamy m.in. komory szokowe. Zastanówmy się, czym właściwie są te maszyny, do czego służą i jakie posiadają funkcje.

Czym są komory szokowe?

Komorami szokowymi nazywamy specjalistyczne urządzenia, których konstrukcja umożliwia niezwykle szybkie schładzanie i podwyższanie temperatur umieszczanych w aparaturze produktów. Cechą charakterystyczną komór szokowych jest zakres pracy, który w przypadku zaawansowanych urządzeń może wynosić od -80°C do +220°C.

Każda komora szokowa jest zbudowana z dwóch odrębnych części, spośród których jedna jest odpowiedzialna za chłodzenie, a druga za nagrzewanie. W zależności od danego urządzenia komory te mogą być umiejscowione w pozycji poziomej bądź pionowej względem siebie. W środku urządzenia znajduje się specjalny pojemnik, najczęściej kosz, w którym umieszcza się testowany produkt. Gdy na element działają dwie skrajne temperatury w krótkim odstępie czasu, jest on poddawany tzw. szokowi termicznemu.

Gdzie stosuje się komory szokowe?

Komory szokowe to urządzenia niezwykle funkcjonalne, które znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z przykładów może być branża farmaceutyczna – w tym sektorze urządzenia te wykorzystuje się w celu efektywnego schładzania różnorodnych rodzajów środków farmakologicznych, dzięki czemu zapewniana jest stabilność uzyskanej struktury danej substancji. Komory szokowe wykorzystuje się także w branży spożywczej. Dzięki nim produkty poddawane obróbce termicznej ulegają szybkiemu schłodzeniu, przez co po rozmrożeniu zachowywane są ich walory smakowe, a także zatrzymany jest ewentualny rozwój bakterii.

Kolejnymi z branż, w których wykorzystuje się te maszyny, jest m.in. wojsko, motoryzacja i przemysł elektroniczny. Komory szokowe to także urządzenia, które z powodzeniem używane są przez środowiska naukowe. Maszyny te wykorzystywane są w celu przeprowadzania zaawansowanych analiz parametrów badanych substancji w bardzo skrajnych warunkach.

Jakie funkcje dodatkowe mogą mieć komory szokowe?

Okazuje się, że komory szokowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak przejrzysty wyświetlacz LCD, który można połączyć z komputerem. W niektórych modelach wykorzystuje się także okno wizyjne umożliwiające monitorowanie przebiegu testów. Komory te mogą być wyposażone także w specjalne przepusty dla wprowadzenia okablowania próbki czy systemu osuszania powietrza. Świetnymi przykładami są w tym przypadku urządzenia proponowane przez firmę Tprofile.