Ewolucja technologiczna: 20 innowacji, które zmieniły świat cz.3.

Jazda autonomiczna (2012)

Autonomiczna jazda ma wiele niuansów i jest w pewnym sensie bardziej procesem niż technologią. W podręcznikach historii najprawdopodobniej będzie jednak data: sierpień 2012. Google zapowiada, że ​​jego w pełni autonomiczny pojazd przejechał 300 000 mil ulicami miasta bez żadnych wypadków.

Rakiety wielokrotnego użytku (2015)

Od listopada do grudnia 2015 r. dwóm prywatnym firmom (Blue Origin i SpaceX) udaje się wysłać rakietę na orbitę i ją wylądować. Kamień milowy w redukcji kosztów. To początek nowego (prywatnego) wyścigu w kosmos, na którym skorzystało przede wszystkim SpaceX, które stało się solidnym partnerem NASA.

3G, 4G i 5G

Trzy generacje sieci w ciągu dwudziestu lat, z których każda reprezentuje nie tylko nadejście szybszych i wydajniejszych połączeń, ale także wsparcie dla cyfryzacji produktów i usług. Bez ewolucji sieci istniałaby (lub byłaby inna) ekonomia aplikacji, sieci społecznościowe lub streaming. A dzięki 5G potencjał rozwoju staje się tylko większy.

Streaming

Jednym z obszarów ściśle związanych z jakością połączeń jest streaming. Aby mieć w domu kolekcję filmów i seriali telewizyjnych, nie potrzebujesz kaset, płyt DVD ani Blu-ray. Co więcej nie musisz ich nawet pobierać. Płacisz abonament, a zawartość jest zawsze dostępna. Kto pamięta jeszcze wypożyczalnie kaset wideo? Prym wiódł Netflix, a za nim HBO, Apple, Amazon i Disney (choć ten dopiero wejdzie na polski rynek w czerwcu 2022). Nie do pomyślenia, jeśli pomyślimy o średniej jakości połączeń sprzed kilku lat.

Chmura

Kolejny przykład innowacji, która pomimo braku daty, w pełni obejmuje ten dwudziestodwu letni okres, z ogromnym przyspieszeniem w ostatnich latach. Chmura jest filarem wielu procesów cyfryzacji: obaliła organizacje biznesowe, zmniejszyła bariery wejścia wielu sektorów i zmieniła korzystanie z usług online.