Ewolucja technologiczna: 20 innowacji, które zmieniły świat cz.4.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Bezprecedensowa dostępność danych połączona jest z możliwością ich przetwarzania. I przewidywać możliwe scenariusze. Marketing, finanse, handel: tutaj często przechodzą automatyzacja procesów i ich efektywność. Technologia tak potężna, że ​​jest ryzykowna, do tego stopnia, że ​​zmusza niektóre organizacje międzynarodowe (w tym UE) do promowania kodeksu postępowania ad hoc.

Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona

Rozmawiamy o tym od ponad dwudziestu lat, ale dopiero w ostatnich kilku latach – napędzane przejmowaniem dużych firm i coraz tańszymi rozwiązaniami – rozszerzona  i wirtualna rzeczywistość zaczęła mieć znaczenie (w tym komercyjna). Od rozrywki po logistykę, aplikacje oparte na tych technologiach są nieograniczone.

Systemy biometryczne

Kolejna kategoria, która narodziła się przed rokiem 2000, ale która z pewnością rozprzestrzeniła się w ciągu ostatnich lat. Punktem zwrotnym jest pojawienie się na smartfonach systemów takich jak skanowanie odcisków palców i rozpoznawanie twarzy. Z przyspieszeniem od 2017 roku, dzięki funkcjom proponowanym przez iPhone X. Do rozwiązań opartych na systemach biometrycznych należy jednak podchodzić z ostrożnością. Jeśli nie towarzyszy im prywatność i cyberbezpieczeństwo, niosą ze sobą ryzyko związane z masową inwigilacją.

Płatności mobilne

Wśród wielu innowacji, jakie daje korzystanie ze smartfonów, jest z pewnością ta z płatnościami cyfrowymi. Telefon staje się jednocześnie portfelem, pozwalającym płacić bezpośrednio przy kasie, ale także przelać pieniądze z urządzenia na urządzenie. Zarządzanie finansami staje się coraz bardziej natychmiastowe i zdematerializowane.

Obliczenia kwantowe (2019)

Korzenie zostały zasadzone w ubiegłym stuleciu i wciąż jesteśmy w stadium embrionalnym, ale pod koniec dwudziestolecia 2000-2020 obliczenia kwantowe zaczynają przynosić pierwsze ważne wyniki. W październiku 2019 r. Google ogłosił, że osiągnął „wyższość kwantową”: procesor, który przestrzega praw mechaniki kwantowej, zdołał wykonać operację uznaną za niemożliwą dla tradycyjnych komputerów.