Jak dobrze zorganizować swoje stanowisko pracy i odpoczynku w domu?

Czasy pandemii pokazały nam jak dużo rzeczy można (a czasami wręcz trzeba) robić w domu. Sfera odpoczynku i pracy nie tylko się przeniknęły, ale też, często z konieczności, skondensowały w dosłownie jednym pokoju. Okazało się, że musimy prowadzić całe nasze życie na niewielkiej przestrzeni. Chociaż teraz sytuacja wróciła częściowo do normy, to część zmian zostanie z nami na dłużej, a doświadczenie nabyta w pandemii może przydać się w dobrej organizacji.

Wymieszanie życia prywatnego i zawodowego

W erze pracy zdalnej okazało się, że nasza praca i życie prywatne nie tylko mogą, ale czasami wręcz muszą toczyć się bardzo blisko siebie. Nasz styl życia uległ dużym zmianom, a pojawienie się na szeroką skalę koncepcji „home office” zatarło podział między czasem pracy, a czasem odpoczynku. Naturalnym następstwem tego stanu rzeczy jest fakt, że coraz dłużej przesiadujemy w jednym miejscu. Pracujemy, czytamy, oglądamy, gramy, odpoczywamy – wszystko w jednym fotelu, przy jednym biurku.

Odpowiednie biurko

Nic dziwnego, że wybór odpowiednich mebli stał się więc tak ważnym tematem. Duży wybór oferuje producent Huzaro. Decydując się na biurko mamy z tyłu głowy, że będziemy przy nim spędzać mnóstwo czasu na przeróżnych czynnościach. Na co więc zwrócić uwagę? Ważna jest wytrzymałość, bo intensywne użytkowanie postawi przed meblem konkretne wyzwania. Gruby blaty, stabilne nogi – to dobra podstawa. Drugi aspekt to ergonomia i przemyślane rozwiązania. Na rynku pod tym kątem wyróżniają się biurka gamingowe, których bogate wyposażenie uprzyjemnia wielogodzinne użytkowanie. Dedykowane uchwyty na słuchawki, napoje, akcesoria, czy specjalne nadstawki na monitor – to detale, które zwiększają nasz komfort. Istotny jest kształt samego blatu. Warto przyjrzeć się zwłaszcza biurkom narożnikowym, które pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń pokoju, nawet nieustawne miejsca. Jeśli zależy nam na wszechstronnym meblu to ciekawym rozwiązaniem mogą być biurka elektryczne, które wyróżniają się możliwością regulacji wysokości blatu.

Nie warto oszczędzać na fotelu

Wybierając fotel pamiętajmy, że nie ma co oszczędzać na meblu, który będzie miał kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Siedzenie wiele godzin dziennie w nieprawidłowej pozycji dość szybko zaszkodzi naszemu kręgosłupowi i pozorna oszczędność zakończy się kłopotami. Zainwestujmy w dobry, ergonomiczny fotel, który wymusza prawidłową pozycje siedzenia. Warto rozważyć zakup fotela gamingowego, zwłaszcza jeśli oprócz pracy planujemy przy stanowisku również rozrywkę.

Akcesoria robią różnicę

Niepozorne gadżety mogą mieć duży wpływ na ergonomie naszego miejsca pracy i zabawy. Uchwyty do monitorów pozwalają wygodnie dostosowywać ich położenie do naszej najwygodniejszej aktualnie pozycji, gadżety do organizacji kabli zwiększają porządek na biurku co ułatwia sprawne działanie, natomiast podkładki i maty pozwalają zachowywać odpowiednią czystość i higienę pracy.

Dbaj o warunki

Równie ważnym co meble aspektem mogą okazać się odpowiednie warunki atmosferyczne. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie w którym pracujesz, bo dopływ świeżego tlenu pozwala zachować koncentracje i dobre samopoczucie. Dbaj tez o regularne przerwy w pracy, wstawaj od biurka i zmieniaj pozycje, aby mięśnie miały możliwość odpoczynku. Nieoczywistym dla niektórych, a mającym w praktyce olbrzymie znaczenie czynnikiem jest światło słoneczne. Zadbaj aby Twoje stanowisko było dobrze oświetlone, ale jednocześnie nienarażone na bezpośrednie padanie słońca na Ciebie lub ekran. Jeśli światło naturalne nie wystarcza, to wspomóż się sztucznym oświetleniem. Ważne, aby było ono delikatnie i równomiernie rozprowadzone.