Monitor do gier – profesjonalne wyposażenie dla każdego gamera

Kultura graczy zaledwie w ciągu kilku dekad rozwinęła się do niesamowitych rozmiarów. Nie jest to już jedynie prosta rozrywka, o czym świadczą najgłośniejsze produkcje, do których angażowani są czołowi scenarzyści, reżyserzy, kompozytorzy. Ponadto gry awansowały do rangi sportu, a poszczególne turnieje przyciągają zawodników i publiczność z całego świata. Naturalnie więc każdy gamer pragnie wyposażyć się w sprzęt gwarantujący mu najwyższy poziom doznań. Doskonale widać to na przykładzie monitorów…

  1. Przekątna ekranu i częstotliwość odświeżania – na co zwrócić uwagę?
  2. Rodzaj matrycy kluczowym wyborem?
  3. Stanowisko dla gracza – więcej niż jeden monitor?
  4. Najlepsze monitory gamingowe.

Nowoczesne monitory gamingowe to urządzenia, od których wymaga się najwyższej dokładności, jakości działania i niezawodności. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że o zwycięstwie lub porażce podczas rozgrywki niejednokrotnie decydują detale, ułamki sekund. Profesjonalnie dobrany monitor odsłoni przed graczem każdy szczegół, niemal dosłownie przenosząc go do wirtualnego świata. Czym charakteryzuje się tego typu sprzęt?

Przekątna ekranu i częstotliwość odświeżania – na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności powinni Państwo pamiętać, że monitory gamingowe daleko różnią się od standardowych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu np. biurowym czy domowych użytkowników. Renomowani producenci przygotowują je z myślą o konkretnych grupach, dopasowując najdrobniejsze detale pod ich wymagania i oczekiwania. Tak więc nawet specjalistyczny monitor 4K dla grafika nie do końca będzie spełniał swoje zadania, jeśli znajdzie się w posiadaniu gracza.

Jednymi z podstawowych wytycznych są: wielkość ekranu, jego rozdzielczość i proporcje boków – powinny one gwarantować pełen komfort przy prowadzeniu rozgrywki. Rozdzielczość ekranu bezpośrednio wpływa na poziom wyświetlanych detali, oczywiście współgrając z wydajnością karty graficznej (szczególną popularnością cieszą się monitory 4k). Z kolei proporcje jego boków określają powierzchnię roboczą, czyli długość krawędzi (np. proporcje ekranu 16:9 odpowiadają rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli). W Państwa zasięgu pozostają również zakrzywione ekrany dające trójwymiarowy efekt.

Częstotliwość odświeżania ekranu to kolejny parametr niezwykle istotny dla graczy – zalecana wartość to nawet 144 Hz (dla porównania modele biurowe posiadają „zaledwie” 60 Hz). Upraszczając, odpowiada ona za płynność i jakość wyświetlanego obrazu – im wyższa częstotliwość, tym monitor więcej jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy.

Rodzaj matrycy kluczowym wyborem?

Kupując monitor gamingowy, nie można zapominać o matrycy, czyli jego najważniejszym elemencie. To właśnie ona odpowiedzialna jest za przenoszenie wygenerowanego obrazu na ekran, dzieląc go na konkretną ilość pikseli (przy wysokiej rozdzielczości jest ich naturalnie więcej). Na obecnym rynku znajdą Państwo monitory komputerowe posiadające jeden spośród trzech najpopularniejszych rodzajów matrycy. Są to:

  • Matryca TN – podstawowy i zarazem najtańszy typ. Mimo to potrafi zaskoczyć wydajnością i czasem reakcji. Do jej minusów należą wąski kąt widzenia oraz niedokładne odwzorowanie barw.
  • Matryca IPS – najpowszechniej spotykane matryce. Bardzo wydajne, precyzyjne.
  • Matryca VA/MVA – ten rodzaj łączy w sobie plusy matryc TN i IPS. Coraz więcej graczy decyduje się na monitory z nimi.

Ponadto warto zwrócić uwagę, aby powłoka matrycy nadmiernie nie odbijała światła i męczyła tym wzroku.

Stanowisko dla gracza – więcej niż jeden monitor?

Wzorując się na takich specjalistach jak graficy czy programiści, gracze coraz chętniej montują dodatkowe monitory do swojego stanowiska, chcąc tym zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Co jednak istotne, nie w każdym przypadku jest to możliwe. W pierwszej kolejności, jeszcze przed zakupem, należy sprawdzić, czy komputer w ogóle posiada wejścia na „nadprogramowe” monitory (w komputerach stacjonarnych raczej jest to standardem). Co więcej, karta graficzna musi sobie poradzić z poszerzeniem obrazu, czyli wygenerowaniem wielokrotności pikseli – powinna być wysokiej jakości.

Zaleca się podłączenie dwóch dodatkowych monitorów gamingowych do pierwszego, głównego, który będzie skupiał na sobie akcję i nie zasłaniał jej ramką.

Najlepsze monitory gamingowe

Monitory dla graczy są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Już dawno przestały być traktowane jako dodatkowy osprzęt, do którego zakupu nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. Nowoczesne modele uzbrojone są w innowacyjne technologie. Gwarantują nie tylko najwyższe efekty wizualne, ale też pełną wygodę i czystą radość.

Podczas kupna zawsze powinni się Państwo kierować indywidualnymi wymaganiami i oczekiwaniami, jednocześnie wybierając renomowane sklepy oraz producentów monitorów gamingowych. Posiadają oni olbrzymie doświadczenie i wiedzę: dostarczą Państwu doskonałe urządzenia z każdej półki cenowej, służąc przy tym radą wykwalifikowanych pracowników.