Soundbary, czyli nowoczesny styl i doskonały dźwięk zarazem

Nowoczesny design mebli i wnętrz zmierza w stronę coraz większej użyteczności połączonej z minimalistycznym wyglądem. Soundbary wpisują się w tę filozofię doskonale. Niniejszy artykuł powie ci co nieco na ten temat. Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej ci będzie zdecydować, jaki soundbar wybrać do swojego mieszkania, domu czy pracowni.

Elegancki sprzęt do gier, filmów i słuchania muzyki

Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest soundbar. To listwa dźwiękowa, czyli multimedialne urządzenie, które wydaje dźwięk z szerokiej obudowy, będącej jednak czymś wysoce zgrabnym i eleganckim. Bez problemów można go zamontować nad lub pod ekranem bez względu na to, czy jest to monitor komputera czy wielki telewizor z tzw. kina domowego. Nadaje się doskonale do gier, oglądania filmów, ale i miłośników muzyki potrafi zaskoczyć jakość dźwięk, jaką dają soundbary. W tej jednej, wąskiej – wręcz minimalistycznej – obudowie umieszczono wiele głośników, co pozwala uzyskać przestrzenny dźwięk godny nawet najbardziej wymagających entuzjastów muzyki. Co równie ważne, nowoczesny i w pełni funkcjonalny soundbar jest tańszy niż system osobnych głośników w stylu surround.

Idealnym przykładem takiego urządzenia jest soundbar Trust, którego szerokość (w zależności od modelu) ma rozpiętość od 400 do 470 mm, podczas gdy jego waga nie przekracza 0,7 kg. To bardzo dobre parametry, chociaż Trust to raczej najbardziej podstawowy soundbar 1.0. Chcesz się dowiedzieć czegoś o lepszych modelach?

Bezprzewodowa jakość dźwięku na najwyższym poziomie

Aby jakości odbioru dodać jeszcze więcej animuszu, do niektórych soundbarów można podłączyć typ subwoofera, którego główną zaletą jest łączność bezprzewodowa Bluetooth. Świetnym przykładem tak wyposażonego modelu jest soundbar Denon DHT-S316, który posiada wbudowane dekodery Dolby Audio, Dolby Digital oraz DTS Digital Surround, dzięki czemu cały zestaw jest wręcz idealny do śmigania na PlayStation. W połączeniu z bezprzewodowym subwooferem otrzymasz wręcz nieziemski efekt. Oczywiście w takim sprzęcie występuje regulacja niskich i wysokich tonów, żeby móc jak najlepiej doprecyzować parametry dźwięku, aby były wręcz idealne do pomieszczenia, jak i twojej osobistej wrażliwości.

Ale nie tylko subwoofer może być bezprzewodowy. W ten sposób można i podłączyć soundbar, tak więc śmiało możesz go przenieść ze sobą w inne miejsce, jeśli nie chcesz przerywać odtwarzania muzyki z komputera. To akurat może być dosyć istotne, kiedy prowadzisz małe studio. Mając soundbara na Bluetooth, będzie możliwe przeniesienie go do sali konferencyjnej bez potrzeby gromadzenia słuchaczy w ciasnym pomieszczeniu produkcyjnym.

A czy soundbary mogą mieć wbudowany subwoofer?

No pewnie, że tak. Należy do nich chociażby soundbar Sonos Beam Gen2, który posiada łączność bezprzewodową Wi-Fi oraz AirPlay2, jak i wyśmienite dekodery dźwięk HD: Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, czy DolbyTrue HD. Wziąć to wszystko do kupy i się okaże, że Sonos Beam Gen2 to soundbar stworzony do oglądania filmu rodem z najlepszej sali kinowej. Choć i to może zostać przebite, jeśli weźmiemy pod uwagę kodek z serii DTS Virtual lub DTS HD Master Audio, w który wyposażony został na przykład soundbar LG G1.

Tip: jeśli interesuje cię soundbar z wbudowanym subwooferem, zwróć uwagę na przedstawienie danych w specyfikacji. Gdy pojawi się tam liczba kanałów 2.1 – masz do czynienia z wbudowanym subwooferem. Tego właśnie dotyczy ta jedyneczka po przecinku. Pozostałe cyfry odnoszą się do głośników, więc liczba kanałów 5.1 oznacza, że prócz subwoofera listwa ma 5 głośników, podczas gdy zakres kanałów 3.1.2 mówi nam, że głośniki w listwie są trzy, ale za to posiada ona dwa dodatkowe na górze, co poprawia i tak wysoką jakość dźwięku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując soundbar?

Moc całkowita. To bardzo istotny czynnik i soundbar Dali, na przykład, ma 4 kanały przy mocy 200 W. To istny dźwiękowy raj w porównaniu chociażby z taniutkim soundbarem Trust, który ma tylko jeden kanał i ledwo 12 W mocy. No, ale Dali w opcji KATCH ONE jest za to dużo droższy. Jednak na prawdę warto zainwestować pieniądze w urządzenie, które posiada również złącze USB oraz HDMI. Z ich pomocą istnieje możliwość skorzystania z wysokiej jakości dźwięku, której technologia Bluetooth po prostu nie jest w stanie przesłać. Takim udogodnieniem charakteryzuje się tylko najlepszy soundbar na rynku.

Dobrze byłoby również, gdyby twój przyszły soundbar posiadał jakąś formę zdalnego sterowania. Nie wszystkie modele są dostarczane z pilotem. Ale soundbary Bose TV Speaker do nich nie nalezą. To bardzo dobry przykład soundbara o cenie zrównoważonej w stosunku do parametrów. Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje w postaci opcji rozbudowy czy poprawy dźwięku poprzez specjalny tryb dialogowy. Ma wygodne wejście optyczne, jego moc całkowita sięga do 100 W, a ilość kanałów wystarczy do tego, aby cieszyć się świetnym dźwiękiem w domowym zaciszu lub pokoju przeznaczonym do gier.