Okres grzewczy sprzyja wysuszeniu mieszkań, tymczasem prawidłowa wilgotność względna to 40-60% Utrzymywanie jej optymalnego poziomu jest ważne szczególnie dla dzieci. Ich układ oddechowy rozwija się bowiem do ok. 15 roku życia. Niska wilgotność przyczynia się również do osłabienia odporności i częstszych infekcji młodego organizmu, dlatego warto zadbać o odpowiednią wilgotność pokoju dziecka. Pomocny okaże się nawilżacz ewaporacyjny, który jest najlepszy dla dzieci i nie tylko.
Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka – co trzeba wiedzieć?
Nawilżacz powietrza dla dziecka musi być przede wszystkim:
- bezpieczny dla zdrowia
- skuteczny w swoim działaniu
- dodatkowo: dopasowany do aranżacji dziecięcego pokoju.
Warto zwrócić uwagę na nawilżacze, które mają naturalną, zdrową metodę nawilżania, takie jak nawilżacze ewaporacyjne. Nawilżacze są dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach, więc łatwo można je dopasować do pokoju dziecka. Niektóre urządzenia mają jednak wysokie koszty eksploatacji, np. nawilżacze ultradźwiękowe, dlatego przy zakupie należy o tym pamiętać.
Najważniejszą funkcją jest higrostat. Na jakie jeszcze zwrócić uwagę?
Podstawową funkcją każdego nawilżacza powietrza jest higrostat. Pozwala on regulować wilgotność w pomieszczeniu, działając bez ingerencji człowieka – nie trzeba sprawdzać poziomu wilgotności na urządzeniu. Jeśli wilgotność osiągnie określony poziom, nawilżacz znacznie zwolni swoje obroty, starając się podtrzymać panujące warunki.
Nie każdy zbiornik w nawilżaczach jest idealny — im mniejszy, tym mniejsza wydajność. Trzeba pamiętać, że nawilżanie na poziomie 50 ml/h jest nieefektywne i nie spełni swojej roli w nawilżaniu powietrza. Warto także wiedzieć, że tańsze urządzenia nie mają często czujnika wilgotności (higrometru), który jest bardzo użyteczny w nawilżaczach powietrza. Inne funkcje, które powinien mieć nawilżacz dla dziecka to:
- tryb nocny – urządzenie działa ciszej wtedy, gdy tego potrzebujemy. Warto szukać takich, które generują hałas poniżej 38 dB,
- timer – ustawienie czasu sprzętu, można nawilżacz dostosować do rytmu dnia dziecka,
- zdalne sterowanie i aplikacja mobilna — najwygodniejszą formą obsługi jest sterowanie zdalne. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się przy niemowlęciu i małym dziecku – wtedy nie przeszkadza się maluszkowi, kiedy śpi lub bawi się. Można urządzeniem sterować za pomocą aplikacji np. w smartfonie.
- tryb automatyczny — urządzenie dostosowuje poziom pracy do otoczenia, dążąc w większości modeli do osiągnięcia 50% wilgotności względnej.
Nawilżacz do pokoju dziecka — zalety
Nawilżacz do pokoju dziecka jest przydatny, ponieważ wpływa pozytywnie na zdrowie. Odpowiedni dobór nawilżacza sprawi, że śluzówki górnych dróg oddechowych dziecka będą odpowiednio chronione. Jego istotne zalety to:
- zmniejszanie ryzyka powstania infekcji,
- zmniejszenie ilości roztoczy kurzu domowego,
- łatwiejsze zasypianie i zdrowszy sen,
- łagodzenie objawów alergii.
Jaki nawilżacz wybrać? Nawilżacze ultradźwiękowe mogą szkodzić
Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy? Często pada to pytanie, a wiele stron internetowych zachęca do zakupu nawilżacza ultradźwiękowego. Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest lepszy? Wymieniony nawilżacz, by działał prawidłowo, musi być odpowiednio używany. Nie zaleca się, by wlewać do nawilżacza ultradźwiękowego zwykłej wody kranowej, ponieważ zawiera ona pył kamienny.
Staje się on niebezpieczny, gdy zamienia się w parę wodną, zawiera wtedy minerały i chemikalia zawarte w wodzie. Pył kamienny jest biały i często można go zauważyć na meblach w formie osadu, gdy urządzenie jest używane.
Warto korzystać z wody destylowanej do nawilżaczy ultradźwiękowych, ponieważ jest bezpieczna i nie wpływa negatywnie na zdrowie
Jednak zdecydowanie lepszym i tańszym w eksploatacji rozwiązaniem jest zakup nawilżacza ewaporacyjnego, który jest bezpieczniejszy dla naszego zdrowia, nie pozostawia irytującego osadu i pozwala wykorzystywać zwykłą wodę z kranu.
Na rynku są jeszcze nawilżacze parowe — najstarsze i najprostsze ze wszystkich konstrukcji. Nie są jednak popularne ze względu na duży pobór prądu i gorącą parę wodną, tworzącą ryzyko poparzeń.
Nawilżacz powietrza dla dzieci – jak o niego dbać?
Rozróżniamy dwa rodzaje nawilżaczy, które mają inne sposoby oczyszczania i pielęgnacji.
O nawilżacz ewaporacyjny warto dbać w następujący sposób:
- po użyciu trzeba koniecznie pozbyć się resztek wody z urządzenia oraz przemyć filtr wodą,
- zalecane jest, by co drugi dzień wymyć zbiornik ciepłą wodą,
- gdy na filtrze znajduje się osad, trzeba go zalać roztworem, np.wody z octem spirytusowym (przy oczyszczaniu trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta),
- Wymieniać filtry według zaleceń producenta.
O nawilżacz ultradźwiękowy warto dbać w następujący sposób:
- używać tylko wody demineralizowanej, ewentualnie po odwróconej osmozie,
- myć urządzenie wodą i mydłem co kilka dni,
- unikać chemicznych detergentów,
- nie używać go w zamkniętej przestrzeni, by nie przewilżyć pomieszczenia,
- gdy zauważymy biały pył, natychmiast przerwać korzystanie z urządzenia.