Jeszcze jakiś czas temu dyski SSD kojarzyły się z bardzo dużą szybkością działania i horrendalnie wysoką ceną. Wraz z czasem dyski tego rodzaju zaczęły jednak tanieć i aktualnie kosztują niewiele więcej niż tradycyjne dyski HDD. Czy warto wymienić dysk na nowy SSD od sprawdzonego producenta? Czy to prosta droga do przyspieszenia działania? Wybrać tańszy dysk nieznanego producenta, czy może droższy model od uznanej firmy takiej jak GOODRAM? A może da się go zastosować także w konsoli?
Czym różni się dysk twardy od SSD?
Dysk SSD różni się od tradycyjnego dysku sposobem budowy. W dysku HDD za odczyt i zapis danych odpowiada obracający się wewnątrz obudowy talerz. W SSD natomiast dostęp do plików uzyskuje się poprzez komórki pamięci NAND. Co to w praktyce daje? Przede wszystkim znacznie dłuższą żywotność i odporność: ruchomy element wewnątrz dysku talerzowego nie tylko może się zepsuć (o co łatwo, chociażby obracając bokiem włączonego laptopa, przez co talerz w dysku obraca się w pozycji pionowej), ale znacznie częściej po prostu się zużywają. Brak obrotów wewnątrz dysku sprawia także, że dyski SSD są cichsze i pobierają mniej energii.
Znacznie bardziej zauważalną zaletą jest jednak prędkość transferu danych – w przypadku dysku HDD mówimy o prędkości teoretycznie do 600 MB/s w interfejsie SATA III, ale w praktyce potrafi wynosić nawet zaledwie kilkadziesiąt MB/s. A jak z SSD? Tutaj prędkość w SATA III wynosi zazwyczaj nie mniej niż 500 MB/s, a przy dyskach NVMe może wynosić nawet kilka tysięcy MB/s. W praktyce sprawia to, że uruchamianie i obsługa systemu operacyjnego zainstalowanego na dysku SSD odbywa się znacznie szybciej. Szybciej działają także aplikacje, których dane zapisane są na dysku SSD.
Jaki dysk SSD wybrać?
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów dysków SSD o różnych parametrach – czy to pojemność, czy to interfejs, czy też prędkość przesyłu danych. Jak wybrać dysk odpowiedni dla siebie?
Pojemność
To chyba jedyny parametr, w którym dyski HDD nadal mają przewagę – dyski HDD o dużej pojemności doskonale nadają się na magazyny danych i są wciąż tańsze niż SSD. A jaką pojemność dysku SSD wybrać? To zależy rzecz jasna od tego, jak będziemy go wykorzystywać. Do instalacji systemu Windows i przechowywania plików, wystarczy dysk o pojemności 256 GB. Dysk SSD dla graczy będzie natomiast przechowywać znacznie więcej danych – nowe gry potrafią ważyć nawet ponad 150 GB! Logicznym minimum będzie tutaj 1 TB.
Do konsoli również warto wybrać dysk o pojemności minimum 1 TB.
Producent
Wbrew pozorom marka dysku SSD to nie tylko logo. Uznani producenci robią w większości przypadków nie tylko trwalsze konstrukcje, dzięki czemu nie trzeba się martwić o awarie, ale ich dyski zazwyczaj odznaczają się także zauważalnie wyższymi prędkościami. Wśród uznanych producentów godnych zaufania można śmiało wymienić także pochodzącą z Polski firmę GOODRAM, która działa na kilkudziesięciu rynkach i zdobywa coraz większe uznanie w środowisku m.in. graczy. Wybór firmy GOODRAM to nie tylko zakup pewnego produktu od cenionego na rynku producenta, ale także wsparcie polskiej firmy.
Interfejs
Dyski SSD z interfejsem NVMe są zauważalnie szybsze niż te z SATA III. Jest to jednak nowszy interfejs stworzony z myślą o dyskach SSD właśnie – a to wiąże się z mniejszą dostępnością (która przekłada się na cenę) i brakiem wsparcia w starszych jednostkach. Optymalnym rozwiązaniem do użytku w komputerze jest dysk NVMe pod instalację systemu i częściej używanych aplikacji, co zapewni szybkie działanie, a jednocześnie wykorzystanie dysku SATA jako tanią rozbudowę dostępnego miejsca.
Czy warto zainwestować w dysk SSD?
Ceny dysków SSD są nadal wyższe niż nośników talerzowych, jednak różnica ta coraz szybciej się zmniejsza. Czy warto kupić SSD? Jeżeli chcemy przyspieszyć prędkość działania komputera albo konsoli, jest to stosunkowo prosty i tani sposób. Wymiana dysku nie tylko będzie tańsza niż wymiana pozostałych komponentów, ale jest także na tyle łatwa, że można bez problemu zrobić to samemu zarówno w PC, jak i laptopie czy konsoli.
Pamiętaj, aby przy wymianie dysku wybrać odpowiednio duży i z odpowiadającym interfejsem, a także postawić na produkty znanych i cenionych na rynku producentów, takich jak polska firma GOODRAM.