Czym jest matryca w monitorze? Jakie są rodzaje?

Liczba monitorów dostępna na polskim rynku robi wrażenie. Dla polepszenia komfortu i jakości rozrywki, producenci starają się, by zapewnić użytkownikom jak najnowszą technologię urządzeń. Matryca stanowi ich najważniejszy element. Czy jej rodzaj wpływa na jakość wyświetlanych treści? Przekonajmy się!

Matryca w monitorze – czym jest?

Matryca w monitorze jest jego najważniejsza częścią. Jest to płaszczyzna zbudowana z wielu warstw różnych materiałów, na której wyświetlany jest obraz. Najistotniejszym elementem matrycy jest jej podświetlenie iluminowane dzięki energooszczędnym diodom LED oraz warstwom specjalnej materii nazywanej ciekłymi kryształami, czyli pikselami.

Rolą monitora jest odwzorowywanie obrazu generowanego przez inne urządzenia jak komputer, telewizor czy konsola gier. Urządzenie wyjściowe generuje obraz za pomocą specjalnej karty graficznej, który następnie jest przesyłany do monitora przez kabel HDMI. Urządzenie odbierając sygnał, wyświetla go na ekranie za pomocą wspomnianych pikseli. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu synchronizacji danych przesyłanych przez kartę graficzną z odbieraniem ich przez ekran monitora, możesz rozważyć technologię, którą oferuje przykładowo monitor G-sync.

Jakie są rodzaje matryc w monitorach?

Oferty producentów monitorów dotyczą przede wszystkim matryc IPS, TN oraz VA. Obok najpopularniejszych dostępne są także PLS, OLED, AMOLED. Każda wyróżnia się odmiennymi cechami, zastosowaniem czy parametrami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jaki monitor pojawi się w Twoim domu, warto przekonać się, czym charakteryzuje się każda z tych technologii.

Szukając nowego urządzenia, warto zwrócić uwagę na specjalne oznaczenia matryc występujące przy różnych modelach monitorów. Są to:

  • Matryca TN (Twisted Nematic) – najczęściej spotykana w przystępnej cenie, wyróżnia się szybkim czasem reakcji, dzięki czemu jest dobra do oglądania filmów i grania w gry. Jej wadą jest niższa jakość obrazu i mniejszy kąt widzenia w porównaniu z innymi matrycami. 
  • Matryca VA (Vertical Alignment) – cechuje ją lepsza jakość i szersze pole widzenia w porównaniu z matrycą TN, jednak jej czas reakcji jest wolniejszy. Dobra dla początkujących grafików z uwagi na żywe kolory i doskonałą czerń. 
  • Matryca IPS (In-Plane Switching) – choć charakteryzuje się najwolniejszym czasem reakcji, to monitor z matrycą IPS zapewnia wysoką jakość obrazu. Minusem jest czerń, która nie jest idealnie czarna oraz nierównomierne przenikanie podświetlenia przy patrzeniu na obraz pod kątem.
  • Matryca PLS (Plane to Line Switching) – podobnie jak matryca IPS gwarantuje wysoką jakość obrazu, zaskakując lepszym czasem reakcji.
  • Matryca OLED (Organic Light-Emitting Diode) – kosztowna w produkcji z bardzo szybkim czasem reakcji i doskonałą jakością obrazu.
  • Matryca AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting Diode) – zapewnia lepszą jakość obrazu i szybszy czas reakcji niż zwykła OLED.

Monitor zwykły czy zakrzywiony?

To, na jaki monitor się zdecydujesz, będzie zależeć od Twoich celów i preferencji.

Zakrzywiony ekran zapewnia głębię oglądanych treści, które wydają się dla oka bardziej naturalne. Zakrzywiony monitor posiada równomiernie oświetloną matrycę, co zmniejsza zmęczenie podczas długotrwałej pracy lub oglądania. Ze względu na swój specyficzny kształt, ten rodzaj sprzętu jest trudniejszy w transporcie i przechowywaniu w porównaniu z klasycznymi odpowiednikami.

Zwykły monitor wyróżnia m.in. większa dostępność. Poza tym, łatwiej go ustawić w poziomie, jego rodzaj matrycy nie rozprasza, więc zapewnia większy komfort pracy z tekstem. 

Którą rozdzielczość monitora wybrać – 4K czy Full HD?

Rozdzielczość monitora jest także kwestią indywidualną. Do najpopularniejszych wartości ekranów należy jakość Full HD oraz 4K. Po jakość Full HD sięgają osoby niezbyt wymagające, dla których ta rozdzielczość jest w pełni wystarczająca. Monitor 4K zapewnia czterokrotnie większą rozdzielczość niż Full HD, więc idealnie nadaje się do edycji zdjęć lub oglądania filmów.

Nie sposób jasno określić, które monitory z daną matrycą są lepsze, a które gorsze. Każdy rodzaj urządzenia bez względu na to czy jest z matrycą OLED, np. modele takie jak tu: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-oled, IPS czy VA – ma swoje wady i zalety. Wybór determinuje przeznaczenia monitora, a więc to, czy ma służyć do gier, pracy czy oglądania filmów.