Dieta ketogeniczna – założenia i przydatne produkty

Dieta to temat, który wielu osobom spędza sen z powiek. Jednak jak głoszą największe autorytety w tej dziedzinie – żeby schudnąć, nie można być na diecie przez jakiś czas, a następnie wrócić do starych nawyków, ponieważ zrzucone kilogramy wrócą razem ze starym sposobem żywienia. Aby być zdrowym i mieć wymarzoną sylwetkę, należy zmienić swój styl życia. A czy dieta ketogeniczna to dobra opcja? Na czym polega ten sposób żywienia i jakie produkty warto mieć w swojej kuchni, decydując się właśnie na tę dietę?

Dieta ketogeniczna – na czym polega, dla kogo?

Dieta ketogeniczna, często mianowana również dietą keto czy ketogenną, to sposób żywienia, który w głównej mierze opiera się na tłuszczach. Chodzi tutaj o prawie całkowitą rezygnację z węglowodanów na rzecz tłuszczów, ale nie byle jakich tłuszczów, a zdrowych, świetnych jakościowo, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Co więcej, dieta keto może być śmiało łączona z praktyką mniejszej liczby posiłków jedzonych w ciągu dnia, ponieważ tłuszcze są gęsto odżywcze, a co za tym idzie – uczucie głodu dopada nas znacznie rzadziej, aniżeli w przypadku tradycyjnej diety wędlowodanowej.

Dieta ketogenna ma swoje niezłomne założenia. Zasady diety ketogenicznej to chociażby ścisłe proporcje składników odżywczych, a mianowicie 80% diety stanowić powinny tłuszcze, 10% białko i maksimum 10% węglowodany, najlepiej, jeśli będą pochodzić z warzyw. Duża podaż tłuszczów w tym przypadku sprawiają, że w w organizmie zaczynają pojawiać się ciała ketonowe w dużo wyższej ilości. Podczas stosowania diety ketogenicznej organizm wchodzi w tzw. stan ketozy. Dodatkowym, bardzo pozytywnym efektem tego sposobu żywienia jest również fakt, że podczas diety keto spalane są głównie tłuszcze, ponieważ one stanowią źródło energii naszego organizmu. Dietę ketogeniczną można stosować praktycznie zawsze, ale wpierw warto skonsultować ją z lekarzem.

Zalety diety ketogenicznej

Dieta wysokotłuszczowa to nie jest nic złego, o ile robimy regularnie badania, a także korzystamy z wysokiej jakości produktów. Wielu może się wydawać, że w diecie o dużej zawartości tłuszczu nie będzie nic dobrego, ale jest wręcz przeciwnie. Warto być pod kontrolą lekarza, a także wykonywać sporo badań na diecie keto, jednak jak wskazuje doświadczenie, przynosi ona wiele korzyści, nie tylko utratę zbędnych kilogramów. Wśród założeń diety znajdziemy również rezygnację z nabiału, który może nieco uszkadzać nasz organizm od środka oraz powodować stany zapalne.

Jakie produkty mieć w domu na diecie ketogenicznej?

W codziennej diecie spożywa się wiele produktów zawierających sporo tłuszczu, jednak warto stawiać także na inne dodatki. Olej kokosowy, olej rzepakowy 5l, oliwa z oliwek to najczęściej wybierane tłuszcze do smażenia, z kolei barierę jelitową warto wspomagać takimi produktami, jak sok z buraka, ogórki konserwowe czy ocet cydrowy. Sok z buraków dodatkowo wspomaga odporność, dzięki czemu na diecie tego można czuć się bardzo dobrze i chudnąć.