Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem nocą? Samsung Galaxy S22

Klimatyczne, tajemnicze, zagadkowe, romantyczne, wyjątkowe i… bardzo trudne do zrobienia. Fotograficy są zgodni – zdjęcia robione nocą mają swój niepowtarzalny urok, budują wyjątkowe historie w obrazkach, ale… są też testem dla samego fotografującego oraz jego sprzętu. Nocą fotograf i aparat są od siebie zależni dużo bardziej niż za dnia. Noc nie wybacza błędów, ale też daje pole do popisu. Można je zrobić spektakularnie dobrze albo równie spektakularnie… zepsuć. Warto więc, przed takim nocnym spacerem, zerknąć w ustawienia swojego aparatu i dowiedzieć się, jak robić zdjęcia nocą telefonem 

Nocne Buenos Aires  

To, co szczególnie zachęca do nocnego fotografowania, to nocne miejskie pejzaże. Gdy zapada zmrok, a wielkie miasta rozbłyskują milionami świateł i neonów, wzrok przyciąga wiele bodźców naraz. Mogłoby się wydawać, że mając przy sobie jedynie telefon, nie da się zrobić dobrego zdjęcia nocą. Nic bardziej mylnego. Smartfony coraz częściej kryją w sobie opcje, których na co dzień się nie wykorzystuje, choć jeszcze wiele z nich faktycznie nie będzie nadawać się do profesjonalnie wyglądających zdjęć po zmroku, choćby ze względu na małą matrycę. Im mniejsza matryca, tym mniej światła przyjmuje. A to właśnie od światła zależy jakość fotografii. Ale na rynku pojawiają się smartfony, które posiadają aparat do zdjęć nocnych i warto zwrócić na nie uwagę.  

Jak robić zdjęcia nocą telefonem? 

Jak robić zdjęcia nocą telefonem – to jedno z najczęściej zadawanych pytań w temacie fotografii mobilnej. Nieudane zdjęcia są nieostre, rozmyte, zamglone i prześwietlone, to szumy i piksele widoczne na pierwszy rzut oka. Ale można im zapobiec. Sekretem udanych zdjęć nocą są dwa aspekty: światło i stabilizacja. Każde zdjęcie należy zacząć od odnalezienia źródła światła, które wydobędzie na obrazie szczegóły, kształty i obiekty. Tu warto zwrócić uwagę na automatyczny tryb nocny smartfona, dzięki któremu zdjęcie nocą zrobimy niemal bez żadnego wysiłku. To jednak droga na skróty. Automat nigdy nie zastąpi człowieka. 

Kiedy więc zależy nam na lepszym efekcie, warto poświęcić dłuższą chwilę, przeanalizować, jak pada światło i użyć statywu lub poszukać czegoś na tyle stabilnego, by ten statyw zastąpił. To może być murek, ławka, balustrada, parapet – stabilny, nieruchomy obiekt, dzięki któremu zrobimy nieporuszone zdjęcie. Tu trzeba także skupić się na ustawieniu parametrów czułości obiektywu – ISO i czasu naświetlania. Tryb PRO daje takie możliwości. Wygodną i prostą opcją jest aparat do zdjęć nocnych. Taki oferuje na przykład Samsung Galaxy S22 

Nightografia 

Cztery obiektywy: szerokokątny 50MP, ultraszerokokątny 10MP, teleobiektyw 10MP i aparat selfie 10MP to powoli standard w najnowszych smartfonach na rynku. Ale Samsung Galaxy S22 poszedł o krok dalej. Dla miłośników fotografii, szczególnie tej nocnej, przygotował matrycę z dużymi pikselami, dzięki czemu zdjęcia stają się jaśniejsze niemal od razu. Producenci wychodzą więc na przeciw zapotrzebowaniu i starają się ułatwić użytkownikom sztukę nocnej fotografii. Warto wypróbować.  

Artykuł powstał we współpracy z Samsung.