W przypadku, gdy demontaż moskitiery jest niemożliwy, czynności czyszczenia należy przeprowadzać ostrożniej, aby uniknąć nadmiernego zabrudzenia domu. W związku z tym lepiej zaopatrzyć się w stare arkusze gazet do pokrycia parapetu lub podłogi.
Do wiadra wlej 3 litry wody, 1 litr octu i kilka kropel płynu do naczyń. Również w tym przypadku może pomóc szczotka z miękkim włosiem, musisz tylko uważać, aby nie rozpryskiwać resztek mydła i brudu po całym domu!
W przypadku bardzo zabrudzonych moskitier można zwilżyć kratkę ściereczką nasączoną wodą i detergentem i pozostawić na godzinę przed wyczesaniem.
Na koniec spłucz czystą wodą, wytrzyj suchą szmatką i pozostaw moskitierę do wyschnięcia.
Jak czyścić plisowane moskitiery
Czyszczenie moskitier plisowanych jest nieco bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe. Moskitiery plisowane charakteryzują się plisowaną strukturą moskitiery. Po zamknięciu składa się na siebie w paczce i aby ją otworzyć wystarczy pociągnąć w kierunku otwierania, który może być poziomy lub pionowy. Można je nakładać zarówno na drzwi, jak i na okna i generalnie wykonuje się je z dużo bardziej wytrzymałych materiałów niż klasyczne moskitiery.
Moskitiery plisowane należy czyścić bardzo dokładnie, ponieważ mają tendencję do gromadzenia znacznie więcej brudu niż te „proste”. Aby uniknąć ich uszkodzenia, należy je okresowo czyścić, dbając o stałe odkurzanie prowadnicy podłogowej, czyli miejsca, w którym gromadzi się najwięcej brudu i kurzu.
Jeśli moskitiera nie jest szczególnie zabrudzona, kurz nagromadzony na siatce można usunąć odkurzaczem, kładąc nacisk na fałdy.
W przypadku konieczności umycia moskitiery można użyć ściereczki nasączonej roztworem wody i łagodnego mydła (lub płynu do mycia naczyń). Moskitierę plisowaną należy umyć delikatnie w ten sposób: zebrać ją prawie w całości pozostawiając około 20 cm siatki i dokładnie przemyć od góry do dołu, aby jej nie uszkodzić.
Po zakończeniu operacji mycia moskitierę należy pozostawić do wyschnięcia całkowicie otwartą.