Jaki dron na początek? Czym się kierować przy zakupie?

Wybrać najlepszy dron dla początkujących wcale nie jest łatwo. Rynek pełen jest produktów o bardzo różnych właściwościach, jak i cenach. W naszym artykule zbadaliśmy ten temat z kilku punktów widzenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy ci w podjęciu decyzji, jaki kupić dron na początek i czego po nim oczekiwać.

Sprawa nauki latania

To jest tak naprawdę pierwsza rzecz, o której warto pomyśleć. Trzeba sobie zadać pytanie, czy dron jest nam potrzebny do celów czysto rozrywkowych, czy może interesują nas uprawnienia operatora, dzięki którym można nawet dobrze zarobić. Jeśli w grę wchodzi wyłącznie to pierwsze, wybór drona będzie mniej bolesny dla portfela. Poza tym na samym początku przygody nie warto wydawać fortuny, bo nie wiadomo jeszcze czy to nas w ogóle zakręci. Drony dla początkujących zazwyczaj nie osiągają niebotycznych cen, choć potrafią dać całkiem przyzwoite osiągi.

Specyfikacje techniczne

Bez względu na to, czy chcesz latać prywatnie czy zawodowo, powinieneś zawsze i dokładnie czytać specyfikacje techniczne produktów, ponieważ różnice między detalami poszczególnych modeli mogą przeważyć na rzecz jednego lub drugiego, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę cenę maszyny. Drony cechują się całym zestawem właściwości, które stanowią o wartości użytkowej zakupu. Poniżej omówiliśmy kilka najważniejszych.

Maksymalny czas lotu

Tu wszystko zależy od baterii, w jaką wyposażona została maszyna. Polecane drony na początek to takie, których baterie pozwalają cieszyć się ok. trzydziestoma minutami lotu. To w zupełności wystarczy do nagrywania filmów z prywatnych uroczystości czy zabawy z dziećmi na przykład. W razie czego zawsze można zaopatrzyć się w dodatkowe baterie, które będą w gotowości, wydłużając możliwości drona do godziny. Dobrze więc, żeby moc przerobowa baterii oscylowała wokół 2400 mAh. Do amatorskich przygód rzadko kiedy potrzeba więcej.

Pamiętajmy też o prędkości, z jaką chce się latać dronem. Kilkanaście m/s to standard. Drony do 250 g często go spełniają, ale są i takie maszyny, które dają czadu dwukrotnie szybciej. Siłą rzeczy kosztują one co najmniej kilka tysięcy złotych.

Oczywiście, musimy tutaj zaznaczyć, że sam lot w praktyce może być słabszy, aniżeli podaje specyfikacja. Dlaczego? Otóż czynniki atmosferyczne – chodzi głównie o wiatr – mogą mieć wpływ na pracę urządzenia i jego prędkość, podczas gdy bateria pozostanie bez zmian. W rezultacie za ten sam pobór prądu dostaniemy mniejsze osiągi, niż by to miało miejsce podczas słonecznych bezwietrznych dni. Warto o tym pomyśleć podczas zakupów.

Zasięg drona

Wiele osób myli maksymalny czas lotu z dystansem, jaki mogą osiągać poszczególne drony. To nie zawsze się ze sobą łączy, ponieważ tanie drony będą miały słabszy zasięg łączności z urządzeniem sterującym. Czasem można w internecie przeczytać o różnych sytuacjach z dronami, które „urwały się” komuś z zasięgu wzroku i poleciały w siną dal bez kontroli. To dlatego, że ich właściciele niekoniecznie zrozumieli parametry możliwości swoich urządzeń i pozwolili im przekroczyć granicę łączności. Zakup drona trzeba więc przemyśleć również pod kątem obszaru, na jakim chce się latać, miejsca startu, granic użytkowania itd.

Komunikacja

Poza zasięgiem łączności, producenci dronów oferują sposoby komunikacji na przykład poprzez wbudowany GPS, który pozwala śledzić urządzenie lub wytyczać mu precyzyjne trasy. Dron z WiFi z kolei jest latającym routerem, z którym można się połączyć za pomocą hasła. To istotne ze względu na ochronę przed niepożądanym przejęciem kontroli przez innego pilota. Siła sygnału WiFi ma znacznie, ponieważ to właśnie ona wpływa najczęściej na zasięg łączności.

Sposób sterowania lotem i kamerą

Najlepsze drony będą miały zaawansowane i jednocześnie łatwe sterowanie samą maszyną, jak i jej możliwościami filmowania z lotu ptaka. Chodzi między innymi o dobrej jakości podgląd poprzez relatywnie duży ekran. Fajną opcją jest możliwość zamontowania własnego telefonu, który będzie służył jako wizjer podglądu w czasie rzeczywistym. Sama kamera wbudowana w drona powinna do tego odznaczać się stabilizacją obrazu, co pozwoli robić zdjęcia i filmy na satysfakcjonującym poziomie.

Sterowanie aplikacją to dobre rozwiązanie, ale czasami nie jest zbyt intuicyjne i trzeba się napocić, żeby się w nim rozeznać. Warto również sprawdzić, czy istnieje polska wersja oprogramowania i czy jest ona pełna. Najlepiej dobrze wczytać się w opis produktu lub zapytać o to sprzedawcę.

Dobry dron dla dziecka

Drony dla dzieci to kategoria, w której rodzice bardzo lubią przesadzić. Zastanawiając się, jakiego drona dla początkujących wybrać, często myślą o sobie (zwłaszcza ojcowie), w rezultacie czego kupują dziecku sprzęt o możliwościach niewspółmiernych do faktycznych potrzeb. W przypadku młodszych pilotów najlepiej sprawdzają się urządzenia o minimalistycznych parametrach, których cena również nie jest wygórowana. Rzecz w tym, że dla dzieci bez doświadczenia podstawowe osiągi są zazwyczaj wystarczające, aby dać im frajdę z zabawy z dronem. Oczywiście, tylko na początku 😉